گیاهان باید از شرایط گلخانه لذت ببرند!

رشد و گل دهی گیاهان به دمای هوا و دمای ریشه مربوط است.

سیستم هوشمند گلخانه قابلیت تنظیم و کنترل الگوریتم های کشت متنوعی را دارد که تنها با وارد کردن مقادیر حداقل و حداکثر دما و رطوبت را به مطلوب ترین شکل ممکن کنترل میکند. متوسط ۲۴ ساعته دما برای رشد گیاهان گلخانه و محصول ، موثرتر است از تفاوت دمای شب و روز . اما هنگام میوه دهی به هر دو این عوامل بستگی دارد . دمای ایده آل شبانه ۱۶  تا ۱۸ درجه است . بهترین دمای فتو سنتز ۲۱ درجه است. ۲۱  درجه برای فلفل دلمه بهترین محصول را می دهد.  این عدد برای محصولات مختلف تفاوت دارد. اگر از دمای ۲۱ درجه به ۲۳ درجه برویم، رشد میوه ای بیشتر می شود و برعکس رشد بدنه ای کاهش میابد. استفاده از دمای هوا برای کنترل رشد گیاه بر این فرض استوار است که دمای گیاه مساوی است با دمای هوا در روزهای شدیدا آفتابی ولی ممکن است دمای گیاه مساوی باشد با دمای هوا به اضافه ۱۰درجه، فلذا باید دما به نسبت خنک گردد. دما سنج های مادون قرمز در چنین شرایطی کارایی دارند.

آب گوارا برای گیاهان چه دمایی دارد ؟

گرما دهی دقیق ( با لوله آب گرم نزدیک میوه ها) باعث عدم سرما زدگی می شود چرا که با وجود سیستم هوشمند ممکن است سرمازدگی رخ دهد؛ از دو طریق: ۱- وزش باد و سوز  ۲- دیر پاسخ دادن گرمایش از سیستم هوشمند. ضمنا لوله های آب گرم کاهنده رطوبت هوا هستند . گرمایش از کف برای تنظیم دمای ریشه بین ۱۸ تا ۲۱ درجه لازم است. دمای آب آبیاری نباید از ۲۵ درجه تجاوز کند، در غیر اینصورت ریشه آسیب می بیند. (آسیب ریشه در دمای بالاتر از ۲۳ درجه اتفاق می افتد). مواظب باشیم آب راکد  در لوله های آبیاری در تابستان زیر نور خورشید ممکن است به سی وپنج  درجه برسد. در چنین شرایطی ریشه محصولات حس میکنند که در جکوزی قرار گرفته اند چه بسا بهتر است لوله ها سفید باشد تا جلبک نبندد و دور از نور مستقیم تا آب داغ نشود. هفتاد درصد آب و نور خورشید وارد شده به گلخانه از طریق تعرق گیاه خارج می شود ، تعرق  تنها عامل آب و هوای گرم و شرجی گلخانه است. رطوبت نسبی یا RH  مساوی است با رطوبت موجود در هوا تقسیم بر رطوبت قابل وجود در هوا در آن دما. منظور از رطوبت، بخار آب است نه قطرات ریز آب . هوا با دمای بالاتر میتواند بخار آب بیشتری درخود نگه دارد. هدف از کنترل رطوبت گلخانه نگه داشتن مقدار معینی از تعرق در گیاه است. اما کنترل رطوبت گلخانه با استفاده از  RH کار بهینه ای نیست. بهتر آن است که با کنترل VPD  به این هدف برسیم .

در هر مقدار نور خورشید یک نقطه تعرق بهینه وجود دارد، که با کنترل دما و رطوبت نسبی میتوان به آن رسید. نقطه های بهینه برای دما و رطوبت را از طریق VPD  بهینه به دست می آوریم.  VPD  وابسته به دما نیست ، هرچه بیشتر باشد، تعرق گیاه بیشتر و تنش آبی هم بیشتر است . تعرق عامل خنک شدن گیاه است، عامل جذب بهتر مواد از طریق ریشه است و  فتو سنتز بهتر خواهد بود.

متناسب با بیشترین محصول پایدار، رنجی از میزان تعرق بهینه وجود دارد و متناسب با آن رنجی از VPD  مناسب و بهینه موجود است. ضمناً برای هر گیاه دمای بهینه وجود دارد که با استفاده از شکل ۱ و VPD  بهینه که مابین ۵ تا ۱۲ میلی بار است، میتوان به رطوبت نسبی بهینه دست یافت .

جدول کامل برای محاسبه VPD در اینجاست:    opennlabs.com/vpd/VPD_calculator.php

ضمنا      vpd = (1-RH/100) * SVP.  SVP فشار بخار اشباع شده برای هر دما یک مقدار ثابت دارد   ( (SVP = 610*10^(7.5*T/(237+T

تقریباً تمام جداول آنلاین مثل جدول ۱ هستند. ضمناً باید دانست که دمای هوا معمولاً با دمای نزدیک برگ فرق دارد. مهم دومی است. گرچه به دلیل تفاوت دما از برگ تا برگ این کار سخت است، ولی چاره همین است،  عدد حدودی VPD . VPD بهینه برای هر گیاه و مرحله رشد آن فرق دارد .

کنترل هوشمند باعث میشود که بهترین محصول با بهینه ترین هزینه برای شما فراهم گردد. دقت بالا پایش ۲۴ ساعته و عملکرد بدون نقص بهترین نتیجه را در بر خواهد داشت.

دوست دارم بدانید:

سامانه هوشمند گلخانه، مورد تایید معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری (دانش بنیان) است.

سامانه هوشمند گلخانه، مورد حمایت وزارت جهاد کشـاورزی (مرکز ملی توسعه مکانیـزاسیون ) است.

سامانه هوشمند گلخانه، ۳۶ ماه گارانتی تعویض و یک ماه مهلت آزمایش با امکان برگشت کل هزینه را دارد.

۰ تا ۱۲۰ گلخانه: سامانه هوشمند گلخانه، مشاوره پیش از احداث و احداث سازه، مشاوره کشت، فروش و صادرات محصول، کار ماست.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *