راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: گلخانه ای با پوشش شیشه ای و دریچه سقفی با توری پشه

امروز می خواهم درباره راهکار کنترل تجهیزات گلخانه صحبت کنم. گلخانه شامل پارامترهای کنترلی متعددی است که همگی حساس بوده و نیاز به کنترل و پایش دائمی و دقیق دارند. به این موارد توجه کنید: آ) به دلیل حجم وسیع گلخانه، نتیجه کار تجهیزاتی مثل فن و بخاری و موتور دریچه، بسیار کند خود را نشان می دهد. ب) شاید از دید یک نیروی انسانی، سرما هنوز به حدی نرسیده باشد که بخاری را روشن کند چرا که گیاهان در سطح پایین قرار دارند. پ) ممکن است حساسیت گیاه نسبت به سرما بسیار بالا باشد. ت) مدیریت مصرف انرژی، مساله ای است که دقت زیادی می طلبد و معمولا نیروی گلخانه از پس آن بر نمی آید. ث) سرما و گرما، رطوبت و خشکی، هم در سالن و هم در محوطه بیرون باید با هم دیده شود تا تصمیم درستی برای روشن یا خاموش نمودن تجهیزات گرفته شود. یک تصمیم غلط ممکن است خسارت سنگینی به بار آورد. ج) تفاوت عملکرد دریچه سقفی با دریچه بغل چیست؟ می توانید حدس بزنید که موارد دیگر از این دست بسیار است، پس توصیه می کنم که احساس خود را مرجع حفاظت از محصولتان قرار ندهید. ولی در هر حال، برای کسانی که هنوز به اهمیت سامانه هوشمند کنترل اقلیم پی نبرده اند، راهکار کنترل تجهیزات گلخانه را فهرست وار ذکر کرده ایم. لطفا با دقت بخوانید و به کار ببندید. گیاهان، گلخانه آرام را می پسندند! شما چطور؟

 

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: گرمایش گلخانه

همانطور که سرما برای گلخانه مهلک است، گرما باعث پلاسیدگی محصول میشود. پس همانطور که روشن کردن به موقع بخاری ها مهم است، خاموش کردن آنها بسیار اهمیت دارد. زمانی که شما ایستاده اید حدودا ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتی متر با گیاهان اختلاف سطح دارید پس ممکن است قبل از گرم شدن گیاهان شما احساس گرما کنید. در سامانه هوشمند با نصب سنسور در ارتفاع گیاه، بهترین تصمیم گیری نسبت به وضعیت گرمایشی و سرمایشی گلخانه انجام میشود. از طرفی ممکن است شما اصطلاحاً سرمایی باشید یا احساس سرما کنید، اما دمای مناسب برای گیاهان تامین شده باشد. در چنین شرایطی روشن ماندن بخاری، پلاسیدگی را امکان پذیر می کند و انرژی را هدر می دهد.

پلاستیک ضخیم یا شیشه حدود ۹۶درصد تشعشع حرارتی را به دام می اندازد ولی پلی اتیلن تک لایه فقط ۵۰ تا ۷۰%. پلی اتیلن دولایه باد شده هم، ۹۰%. پلی اتیلن در هر دو مورد اخیر، باید ماده ضد UV داشته باشد وگرنه فقط یک فصل عمر می کند. وزش باد، هدررفت گرمای گلخانه را زیاد می کند. وقتی سرعت باد از ۰ به ۲۴ کیلومتر بر ساعت می رسد، گلخانه به ۲ برابر گرمایش نیاز خواهد داشت. میعان (شبنم زدن زیر سقف گلخانه) و برفک زدن، عامل مفیدی برای کاهش هدررفت گرماست ولی ورود آفتاب را هم کم می کند (راهکار: سقف تیز). گرمایش با پکیج، انتخاب خوبی است زیرا: ۱٫ رادیاتورها برای گرمایش هوا در محیط هستند. ۲٫ آبیاری گیاهان با آب گرم برای مناطق سرد بسیار مفید است. گرمایش گلخانه با آب گرم (رادیاتور) نسبت به گرمایش با باد گرم؛ گرمای توزیع شده تر، سرعت گرمایش کمتر و امکان ایجاد دماهای پایین تر برای بهار و خزان را دارد. گرمایش برقی، هزینه اولیه کم ولی هزینه برق بالا دارد. گرمایش با نفت خام، نفت سفید، دیزل و گازوئیل حتما باید با تهویه مناسب همراه شوند در غیر اینصورت منجر به آلودگی می شود. گرمایش با نفت سفید برای گلخانه های کوچک مناسب است. یک BTU مقدار گرمای لازم برای افزایش دمای یک پوند آب بمیزان یک فارنهایت است. (برابر با  ۲۵۲ کالری و ۱۰۵۵ ژول). U-value ضریب هدررفت انرژی از یک پوشش است. بنابراین برای محاسبه میزان گرمایش لازم، باید به این صورت عمل کنید:

گرمایش لازم در ساعت = مساحت پوشش x تفاوت دمای درون و بیرون گلخانه x ضریب U-value

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: جدولی که نشان دهنده ضریب هدررفت انرژی از پوشش های گلخانه است

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: گرمایش خورشیدی

در گلخانه های خورشیدی اگر جهت گیری مناسب باشد انرژی لازم برای ۲ شب گرمایش گلخانه از طریق یک روز آفتابی به دست می آید. انرژی خورشید در موادی که در طول روز تحت نور خورشید قرار دارند ذخیره میشود و در شب پس داده می شود این مواد عبارتند از آب، بتن و سنگ. همچنین ظرفیت نگهداری گرما در هریک در جدول آمده است .

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: جدولی که نشان دهنده میزان ذخیره انرژی در مواد مختلف در گلخانه است.

جهت گیری مناسب گلخانه های خورشیدی بین ۲۰ درجه راست یا چپ جنوب واقعی است بطوری که تاج گلخانه جهت شرقی غربی داشته باشد. شیب سقف گلخانه نیز برای دریافت بیشترین انرژی تابشی در زمستان باید به اندازه عرض جغرافیایی به اضافه ۱۵ درجه ساخته شوند. در پاییز و بهار، اضافه کردن ۱۵ درجه لازم نیست. غیر از وجه جنوبی تمام وجه های گلخانه باید عایق شود. وجه جنوبی نیز در شب ها برای عدم هدر رفت انرژی عایق می شود. برای روزهای ابری باید یک گرمایش جایگزین درنظرگرفت. 

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: شیدینگ یا سایبان

دو روش وجود دارد:  ۱٫ رنگ لاتکس رقیق شده   ۲٫ پوشش بافته شده .

در زیر، میزان نیاز گیاهان مختلف به سایبان آمده است:

میزان سایه پیشنهادی                       نوع گیاه

۲۵ تا ۳۵ %                                   شمعدانی، داوودی، میمون

۴۵ تا ۵۰ %                                   گیاهان بستر ساز، سوسن، حسن یوسف

۵۰ تا ۵۵ %                                   آزالیا، بگونیا، بنفشه آفریقایی، بنت قنسول

۵۵ تا ۶۰ %                                   ارکیده، پاکساندرا، پیچک، خانواده آناناس، فیکوس

۶۰ تا ۶۵ %                                   گل صد تومانی، دیفن باخیا

۷۰ تا ۷۵ %                                   سرخس، گل شیپوری، درخت اژدها

۷۵ تا ۸۰ %                                   نخل

 

 

[blockquote animation=”” animation_delay=”{animation_delay}” animation_iteration=”{animation_iteration}”]اگر به سامانه های هوشمندِ کنترل اقلیم گلخانه علاقه مند شده اید ولی نمی دانید از کجا شروع کنید، این مقاله را بخوانید تا با معیارهای اساسی این سامانه ها آشنا شوید[/blockquote]

 

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: خنک کردن و تهویه

فن تخلیه

تهویه به دو دلیل لازم است اول، بیرون کردن گرمای اضافی. دوم، کنترل رطوبت نسبی و دی اکسید کربن از لابه‌لای گیاهان. فن ها و دریچه های خروجی هوا باید طوری ساخته شوند که در جهت باد غالب منطقه باشند. به این ترتیب بازدهی تهویه و مصرف انرژی ۱۰% بهینه می شود. خنک کردن گلخانه های با طول بیش از ۴۵ متر با مشکل مواجه است زیرا هوا در طول مسیر گرم میشود به این ترتیب راندمان خنک کردن بسیار کاهش پیدا می‌کند. سازنده فن باید ظرفیت هوادهی فن را بر اساس فشارهای استاتیکی مختلف بیان نماید . برای مثال اگر توری ضد حشره یا پد خنک کننده استفاده شود باید ظرفیت هوادهی بر اساس یک چهارم اینچ آب یا ۶۲ پاسکال بیان شود. همچنین منافذ مقابل فن که هوا از آنجا وارد می‌شود باید اقلا ۱٫۲۵ برابر سطح مقطع فن باشد.

Fan-140: 130cm Dia. >>  r =130/2 = 0.65m    >>   ۱٫۲۵ × π × ۰٫۶۵^۲ = ۱٫۷ m۲

برای بازدهی بهینه، دریچه سقفی باید ۱۵ تا ۲۰ درصد از مساحت کف باشد. در اغلب سیستم های تهویه گلخانه ای گرما از بالا خارج می شود و هوای سردِ بیرون از جایی نزدیک به زمین وارد می‌شود، اما در مناطق بسیار سرد این جواب نمی دهد زیرا هوای سردِ بیرون می تواند باعث یخ زدن گیاهان شود. به این دلیل باید ورودی هوا بسیار بالاتر از سطح گیاهان انتخاب شود.

فن سیرکوله

گیاهان مدام تعرق می‌کنند که باعث می شود رطوبت نزدیکِ برگ بالا رود. حال اگر شب شده و دما کم شود این رطوبت تبدیل به شبنم روی برگ ها می شود که باعث بیماری‌های متعدد گیاهی می گردد. فن سیرکوله برای مخلوط کردن هوای مرطوب کنار گیاه با هوای خشک بقیه جاها نیاز است. در طول زمستان البته شاید نیاز به ورود هوای جدید نباشد زیرا هوای بیرون سرد است. تحقیقات نشان می‌دهد سیرکولاسیون بین ۱٫۱ تا ۲٫۸ متر مکعب بر دقیقه بسیار مناسب است سیرکولاسیون بیش از ۲٫۴ متر مکعب بر دقیقه باعث ضرر به گیاه میشود. فن های سیرکوله با هوادهی افقی، HAF، باید ۲ تا ۲٫۵ متر بالای کف گلخانه و در یک چهارم اول طول گلخانه نصب شوند و برای هر ۱۵ متر طول گلخانه یک فن سیرکوله اضافه شود و چون در ارتفاع پایین نصب می شوند، باید برای حفاظت کارگران دور فن سیرکوله حفاظ لحاظ شود. هوادهی فن سیرکوله باید یک چهارم حجم کل گلخانه باشد. وقتی فن خنک کننده روشن است فن سیرکوله باید خاموش باشد.

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: کنترل رطوبت نسبی

رعایت تاریخ مناسب برای کاشت گیاه، فاصله مناسب گیاهان و آبیاری صبحگاهی به طوری که تا قبل از خنکی شبانه، برگ گیاهان خشک شود، رفتار تجربی خوبی است.

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: سامانه کنترل هوشمند اقلیم

 

 

 

دوست دارم بدانید:

سامانه هوشمند گلخانه، مورد تایید معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری (دانش بنیان) است.

سامانه هوشمند گلخانه، مورد حمایت وزارت جهاد کشـاورزی (مرکز ملی توسعه مکانیـزاسیون ) است.

سامانه هوشمند گلخانه، ۱۸ ماه گارانتی تعویض و یک ماه مهلت آزمایش با امکان برگشت کل هزینه را دارد.

۰ تا ۱۲۰ گلخانه: سامانه هوشمند گلخانه، مشاوره پیش از احداث و احداث سازه، مشاوره کشت، فروش و صادرات محصول، کار ماست.

[call_to_action animation=”flash” animation_delay=”0″ animation_iteration=”10″ style=”1″ title=”معرف ما به دوستان خود باشید و در بازار گسترده گلخانه ها با ما شریک شوید” subtitle=”تماس بگیرید” icon=”fa-phone-square” button_text=”” url=”https://unity-tech.ir/contact_us/” target=”_blank” first_page=”no” last_page=”no”]

منابع:

Management of the Greenhouse Environment

Concepts Involved in the Optimization of the Greenhouse Environment for Crop Production

Components of the Greenhouse System for Environmental Control

Controlling the Greenhouse Enviornment

4 پاسخ
 1. حمید
  حمید گفته:

  سلام من یک ۵۰۰متر زمین درنیشابور دارم برای زدن گلخانه چقدرهزینه دارد درنیشابور چه محصولی تولید کنم درامد خوبی دارد

  پاسخ
  • عبدالحامد نیک روان
   عبدالحامد نیک روان گفته:

   سلام
   وظیفه ما بود که دانشی رو که از دیگران یاد گرفتیم، در اختیار بگذاریم
   بستگی به خواسته و شرایط حضرتعالی داره
   لطفا با شماره های داده شده تماس بگیرید

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *