گیاهان از ما تغذیه میکنند!

ما به عنوان تولید کننده های دی اکسید کربن، به صورت طبیعی و مصنوعی، همواره منبع تغذیه گیاهان هستیم. ما با بازدم و وسایلی که تولید دود و CO2 میکنند، مواد مورد مصرف گیاهان جهت غذاسازی را تامین میکنیم. به همین علت میشود گفت که گیاهان به صورت غیر مستقیم از ما تغذیه میکنند. در گلخانه به دلیل محصور بودن میزان CO2 لازم جهت غذاسازی گیاه وجود ندارد، لذا لازم است که به صورت مصنوعی این گاز تولید یا اضافه شود. از طریق سیستم های تولید دی اکسید کربن یا کپسول های این گاز میتوان عمل غذاسازی را برای گیاهان سرعت بخشید.

تزریق CO2 فقط در روز کارایی دارد و باعث افزایش رشد است. افزایش  CO2 در هوا تا حدودی جبران گر نور کم است .CO2 بیشتر ، تعرق کمتر ، فتو سنتز بیشتر. سیستم گلخانه هوشمند با دارا بودن  سنسور تشخیص گاز دی اکسید کربن زمان، شرایط و مقدار مناسب جهت تزریق دی اکسید کربن را تشخیص میدهد و غذاسازی گیاه را به حداکثر میرساند. CO2  تا غلظت ۱۲۰۰ppm برای رشد مناسب است، اما چون پنجره وفن باز میشود، (تهویه) هزینه و هدر رفت آن بالاست CO2 در حدود غلظت محیط یعنی ۳۵۰ ppm نگه داشته شود.

در دماهای بالای ۲۵ درجه تزریق  CO2  مفید نیست لذا قبل از تزریق میبایست دمای هوا اندازه گیری شود. سیستم هوشمند هنگام تزریق دی اکسید کربن با اندازه گیری دما و در نظر گرفتن نور کامل روز بهترین زمان را برای تزریق گاز انتخاب مینماید. تزریق  CO2 برای گیاهان جوان خیلی مفیدتر است که سیستم هوشمند با توجه به در نظر گرفتن دوره کشت میزان تزریق گاز را کنترل میکند.آلودگی هوا ناشی از احتراق بد و پوشیده بودن کامل گلخانه برای عدم هدر رفت انرژی، روی گیاه بسیار تاثیرگذار است. گیاهان به آلودگی هوا خیلی حساس ترند تا انسان، به جز در مورد CO. (جدول ۲ مقادیر ماکزیمم را نشان می دهد) .

دوست دارم بدانید:

سامانه هوشمند گلخانه، مورد تایید معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری (دانش بنیان) است.

سامانه هوشمند گلخانه، مورد حمایت وزارت جهاد کشـاورزی (مرکز ملی توسعه مکانیـزاسیون ) است.

سامانه هوشمند گلخانه، ۳۶ ماه گارانتی تعویض و یک ماه مهلت آزمایش با امکان برگشت کل هزینه را دارد.

۰ تا ۱۲۰ گلخانه: سامانه هوشمند گلخانه، مشاوره پیش از احداث و احداث سازه، مشاوره کشت، فروش و صادرات محصول، کار ماست.

[call_to_action animation=”flash” animation_delay=”0″ animation_iteration=”10″ style=”1″ title=”معرف ما به دوستان خود باشید و در بازار گسترده گلخانه ها با ما شریک شوید” subtitle=”تماس بگیرید” icon=”fa-phone-square” button_text=”” url=”https://unity-tech.ir/contact_us/” target=”_blank” first_page=”no” last_page=”no”]

منابع:

Management of the Greenhouse Environment

Concepts Involved in the Optimization of the Greenhouse Environment for Crop Production

Components of the Greenhouse System for Environmental Control

Controlling the Greenhouse Enviornment

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *