آبیاری هوشمند باغ: اطلاعات فنی سامانه

زمان مطالعه: 6 دقیقه

در این مقاله سعی می کنم انواع سامانه های هوشمند آبیاری را که در مزارع بزرگ، باغ ها، باغچه ها و فضاهای سبز شهری و خانگی استفاده می شود، شرح بدهم. پیش از شروع مقاله، ارائه یک تعریف ضروری است: منظورم از سامانه آبیاری هوشمند، تجهیزات الکترونیکی است که آبیاری را با دقت خوب و در زمان مناسب بجای شما انجام می دهد. دقت کنیم که عبارت “آبیاری نوین“، معمولا درباره لوله کشی قطره ای یا بارانی و یا زیرسطحی به کار می رود. هرچند با یک دید کلی، آبیاری هوشمند زیرمجموعه سیستم های آبیاری نوین است.

۱  سامانه هوشمند آبیاری از راه دور باغ

۲  سامانه آبیاری خودکار باغ و فضای سبز

۳  سامانه هوشمند کشاورزی

آبیاری هوشمند باغ، اطلاعات فنی سامانه

۱ سامانه هوشمند آبیاری از راه دور

اگر باغی دارید که از منزل تان دور است و کارگر دائمی هم ندارد، این گزینه، راحتی بسیاری به همراه دارد. وقتی مشتری سخت گیرمان از این سیستم تعریف می کند، آن را با خیال راحت به همه پیشنهاد می کنیم. با این سامانه می توانید برای آب دادن به گیاهان (درخت، گل و چمن)، تلفن همراه تان را بردارید و یک پیام بدهید. سامانه، آبیاری را شروع و پس از گذشت زمان ِ از پیش تنظیم شده، آب را می بندد. خوب است! نه؟ به این ترتیب در زمان رفت و آمد به باغ / مزرعه صرفه جویی می شود.

ممکن است بخواهید درختان را یکبار در هفته ولی گلها را دو یا سه بار در هفته آب بدهید. این سامانه ۳ خروجی متفاوت دارد که هر یک، فرمان های جداگانه می گیرند.

نکته اول. بلافاصله سامانه به شما گزارش می دهد که شیر مورد نظر باز شد و شیرهای دیگر همچنان بسته ماندند.

نکته دوم. اگر بخواهید سامانه کمی هوشمندانه تر عمل کند، یک عدد سنسور رطوبت سنج خاک، یک عدد سنسور فلومتر، یک عدد سنسور درب باغ/موتورخانه اضافه می کنید. سنسور رطوبت سنج به دستگاه اعلام می کند که وقت آبیاری شده یا نه. سنسور فلومتر به دستگاه اعلام می کند که جریان آب در لوله های آبیاری مناسب است یا خیر. سنسور درب موتورخانه، هنگام ورود غیرمجاز، پیغام امنیتی لازم را می دهد. به این ترتیب، کاربرِ دستگاه با باغ خود ارتباط نزدیک تری پیدا می کند و خیالش راحت تر از قبل می شود.

نکته سوم. با این سامانه از هر جایی در شیراز یا ایران یا حتی خارج از وطن می توانید آبیاری را انجام دهید. درباره قیمت، حتما باید فضا را ببینیم. قیمت پروژه شامل تابلو هوشمند، کابل کشی، شیربرقی ها و احیانا سنسورهاست. اگر لوله کشی قطره ای را انجام نداده اید، می توانید تماس بگیرید. قبل از پایان این بخش، یادی می کنم از پروژه آبیاری هوشمند مزرعه ای در هماشهرِ سپیدان که متعلق به چند نفر زارع با یک چاه آب مشترک بود. با این سامانه، هم پمپ کف کش چاه را از راه دور کنترل می کنند و هم درب موتورخانه را از نظر امنیتی پایش می نمایند.

اصلا ادعا نمی کنیم که سامانه هوشمند آبیاری، همه کارهای باغ را بجای شما انجام می دهد. فقط می گوییم “به شما کمک زیادی می کند”. لذت کاشت گل و گیاه، و پاداش دنیوی و اخروی آن را از دست ندهید. چقدر خوشحال می شوند فامیل و همسایگان و دوستان، وقتی چند عدد از میوه باغ برایشان می برید.

این کالا ۱۲ ماه گارانتی تعویض دارد. اگر به این کالا علاقه پیدا کردید، در اینجا بیشتر بخوانید یا سفارش بدهید.

دارید مقاله ” اطلاعات فنی آبیاری هوشمند باغ ” را می خوانید.

۲ سامانه آبیاری خودکار

این سامانه برای فضای سبز شهری و خانگی که دور از دسترس نیستند ولی مشغله زیاد ممکن است رسیدگی به گیاهان را از خاطر ببرد، پیشنهاد می شود. از نظر فناوری ساده تر است ولی بسیار کاربردی. زمان های آبیاری هفتگی را روی دستگاه تنظیم می کنید؛ مثلا یکشنبه و پنج شنبه ساعت ۸ شب به مدت ۱ساعت، شیربرقی ها باز و آبیاری انجام می شود. این سامانه، از سال ۹۶ تا بحال بدون هیچ مشکلی، فضای سبز یک آپارتمان در شیراز، خیابان قدوسی غربی را آبیاری می کند. فضای سبز مورد نظر، شامل باغچه ای در حیاط، گلدان های بالکن جلو و پشتی واحدها (فلاور باکس) و گلدان های پشت بام (روف گاردن) است.

این کالا نیز ۱۲ ماه گارانتی تعویض و ۴ خروجی جداگانه دارد. برای تهیه محصول یا دیدن مشخصات بیشتر، کلیک کنید.

۳ سامانه کشاورزی هوشمند

این سامانه هوشمند به دلیل اینکه از فناوری بسیار بالاتری برخوردار است و ضمنا برای کشت و صنعت های علمی و غیرعمومی طراحی شده است، با این مقاله هماهنگی کمی دارد. بنابراین دعوت می کنم این مطلب را در اینجا بخوانید.

۲ پاسخ
  1. اسماعیل علیپور
    اسماعیل علیپور می گوید:

    باسلام برای هوشمند کردن آبیاری باغ در حدود ۲۰۰ درخت و درختچه در باغشهری در مساحت ۲۰۰۰ متر هزینه آن چقدر میشه لطفا پاسخ دهید

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *