اطلاعات فنی سامانه هوشمند گلخانه

زمان مطالعه: 11 دقیقه

امروز در این مقاله سعی کرده ام قابلیت های جذاب “سامانه هوشمند کنترل اقلیم گلخانه” را با تکیه بر نکات فنی، برایتان توضیح بدهم. اگر فقط یک فایل جمع و جور لازم دارید، اینجا را کلیک کنید. این سامانه به صورت ماژولار ساخته شده است و می تواند گلخانه های بزرگ را نیز مدیریت کند. مقاله اطلاعات فنی سامانه هوشمند گلخانه به شما کمک می کند که انتخاب درست تری داشته باشید.

اطلاعات فنی سامانه هوشمند گلخانه

این سامانه به صورت ماژولار ساخته شده است. این بدان معنی است که کاربر (مشتری) می تواند ماژول های مختلف را بنا به نیاز خود و به تعداد دلخواه خریداری نماید. اگر بخواهم این قابلیت را با مثال توضیح دهم، چیزی شبیه ساختن خانه مسکونی از ابتداست. چند طبقه باشد، چند خوابه باشد، متراژ عرصه و اعیان چقدر باشد، چه امکانات رفاهی داشته باشد و … . بر این اساس، کاربر سامانه هوشمند گلخانه، خود، امکانات مورد نیازش را انتخاب می نماید. ماژول های این سامانه در حال حاضر، ۱۰ عدد هستند.

ماژول پردازنده (*)

برای حداکثر ۱۰ هکتار گلخانه (۱۰۰,۰۰۰ مترمربع فضای کشت) و یا ۸ کشت متفاوت، طراحی شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است. توضیح بیشتری باید بدهم و آن اینکه کاربر می تواند با همین یک پردازنده، بصورت همزمان ۸ اقلیم متفاوت در گلخانه ایجاد نماید. برای مثال، خیار، گوجه، فلفل، سبزیجات، دو نمونه گل، توت فرنگی و گیاهان دارویی را بطور همزمان در فضاهای مختلف گلخانه (گلخانه ها خیلی بزرگ) کشت کند. بدیهی است که برای این کار، به یک حائل فیزیکی ساده نظیر جدار پلاستیکی نیاز است. هدف اصلی “سامانه هوشمند کنترل اقلیم”، کنترل خودکارِ دما و رطوبت و CO۲ ی هوای درون گلخانه و کنترل رطوبت بستر کشت است بوسیله فرمان هایی که به تجهیزات داده می شود.

به علاوه، این ماژول دارای یک جعبه سیاه آفلاین است که به منظور ثبت تمام اتفاقات و اطلاعات آب و هوایی برحسب زمان رویداد در دسترس می باشد. درباره جعبه سیاه کمی جلوتر در این مقاله توضیح می دهم. کاربر با رمزگشایی از جعبه سیاه می تواند بفهمد در روز یا ماه یا سال گذشته چه اتفاقاتی رخ داده است. همچنین میزان محصول این فصل را با محصول فصل گذشته مقایسه نماید و روش های کاشت و داشت محصول را بازنگری نماید.

سامانه هوشمند گلخانه می تواند هشت محصول مختلف را همزمان نگهداری کند

ماژول کنترل تجهیزات (*)

کنترل حداکثر ۱۵۰ وسیله برقی مانند: “فن و پد، گرم کن، موتور دریچه، فن سیرکوله، روشنایی، لامپ های مخصوص رشد، CO۲ ساز، مه پاش، سایبان و آژیر، پمپ آبیاری، پمپ مخزن مواد غذایی و کود، پمپ مخزن اسید”، با این ماژول انجام می پذیرد. این ماژول که تا این لحظه قابلیت کنترل ۱۵ نوع تجهیز مختلف را پیدا کرده است، رابط سامانه هوشمند گلخانه با تجهیزات ولتاژ بالاست. در واقع، از این نقطه است که ولتاژها بالا می رود و برقکار عمومی (هر برقکار متبحّر علاوه بر تکنیسین مجاز شرکت)، اجازه دسترسی به تابلوها را دارد.

اگر تجهیزات متصل به این ماژول در حالت خودکار باشند، کنترل اقلیم یعنی دما و رطوبت و … سالن ها بطور خودکار صورت می گیرد (توصیه ما اینست)، اما اگر تجهیزات بوسیله کاربر، روشن یا خاموش شوند، سامانه هوشمند گلخانه، نظارتی بر آن ها ندارد. در قسمت های بعد خواهید دید که به چند روش می توانید تجهیزات را در حالت دستی یا خودکار قرار دهید.

ماژول اینترنتی

کنترل تجهیزات، نظارت بر گلخانه و انجام تنظیمات از هر فاصله ای و در هر لحظه، به این وسیله صورت می پذیرد؛ در هر لحظه و هرکجا، همه گلخانه در دسترس شماست. برخلاف عمده دوربین های مداربسته، نیازی به IP ثابت ندارید. در نتیجه علاوه بر آسوده شدن از دردسرهای آن، در هزینه اینترنت هم صرفه جویی می کنید، چیزی شبیه به فناوری cloud (رایانش ابری).

این ماژول، به صورت همزمان، راه ورود شماست به جعبه سیاه آنلاین. این امکان جالب همانند جعبه سیاه هواپیما تمام اتفاقات گلخانه را در پایگاهی بر روی وب ثبت می نماید. این اتفاقات شامل اطلاعات آب و هوایی، ورود و خروج نفرات و تنظیماتِ اعمال شده است. همچنین، روشن یا خاموش نمودن تجهیزات و نگه داشتن آنها در وضعیت فرمان دستی یا کنترل خودکار (اتوپایلوت) از دیگر موارد است. در این باره دو نکته قابل ذکر است؛ اول: برای استفاده از این امکان، نیاز به یک اینترنت نه چندان پر سرعت ولی همیشگی دارید تا ماژول بتواند به وظیفه خود یعنی آپلود کردن اطلاعات با سرعت ۳۰ مرتبه درساعت عمل نماید.

دوم؛ اینکه وقتی به هزینه انرژی، نهاده ها، حقوق و بیمه نفرات و تعدّد گیاهان زنده ای که چشم امیدشان به توجه شما دوخته شده فکر می کنید، مطمئن می شوید که باید دائم به گلخانه سر بزنید. از آنجا که مسافتها زیاد است، پس چه چیزی بهتر از یک وسیله ارزان قیمت با پروتکل نوین که این روزها در اکثر مجامع فناورانه جهان از آن صحبت می شود؛ اینترنت اشیاء

ماژول ایستگاهی ثابت (**)

هنگامی که می خواهید با گوشی هوشمند، از درون و اطراف گلخانه، کنترل و مانیتور کنید و یا تنظیمات جدید را وارد نمایید، به این ماژول نیاز دارید. مدیر گلخانه و همچنین مسئول فنی، هردو می توانند با گوشی های خود از این امکان استفاده نمایند. ماژول حاضر، کاربرد عمومی دارد ولی برای گلخانه هایی که دسترسی به اینترنت ندارند، ضروری است مگر اینکه از پنل نمایش و تنظیمات که بعدا توضیح می دهم، استفاده نماید. بستر ارتباطی این ماژول با کاربر نزدیک، بدون اینکه نیاز باشد به اینترنت متصل شود، Wi-Fi است.

ماژول هواشناسی (*)

از ضروریات سامانه هوشمند گلخانه، ایستگاه هواشناسی است. این ماژول شامل بادسنج، نورسنج (لوکس متر)، دما و رطوبت هوای آزاد. این ماژول با فناوری پرینت سه بعدی ساخته شده است. با بودن این ماژول بر فراز گلخانه، به خواست خدا از دو چیز مطمئن باشید:

۱. اطلاع سامانه هوشمند گلخانه از وضعیت بیرون برای کنترل بهتر اقلیم درون گلخانه از منظر کاهش مصرف انرژی

۲. حفاظت سازه در برابر توفان

ماژول پنل نمایش و تنظیمات (++)

به این وسیله، مسئول فنی گلخانه می تواند وضعیت گلخانه را روی LCD ببیند، تنظیمات جدید را وارد کند و تجهیزات را روشن و خاموش نماید. این ماژول می تواند جایگزین ماژول ایستگاهی ثابت و اپلیکیشن گردد، گرچه بعید است کسی حاضر باشد راحتی یک وسیله جیبی را با چیزی عوض کند.

ماژول پکیج سنسور (*)

سنسورها برای یک سامانه هوشمند گلخانه یعنی همه چیز، یعنی نان شب. به همین دلیل است که توصیه می شود در هر سالن کشت، لااقل دو پکیج سنسور نصب شود. این ماژول، شامل ۵ سنسور کوچک ترِ دما و رطوبت هوا، دما و رطوبت بستر و دی اکسید کربن است. تعداد پکیج سنسور، بستگی به مساحت سالن کشت دارد.

سنسورهای دی اکسید کربن و دما و رطوبت بستر، معمولا برای گلخانه هایی با کشت حساس مثل گل رز توصیه می شود. در غیر اینصورت، می توان این سه مورد را از روی پکیج برداشت.

سنسور گلخانه هوشمند

سنسور گلخانه هوشمند نصب شده روی پنل نمایشگاهی شرکت

در اینجا ممکن است بپرسید، برای آبیاری و تغذیه گیاهان چه راهکاری وجود دارد. حتما می دانید سنسورهای pH و EC متر به ترتیب برای اندازه گیری اسیدیته آب و هدایت آب (به نوعی املاح آب)، به کار می روند. نمونه جیبی این دو سنسور در بازار وجود دارد. بنابراین، مسئول فنی گلخانه پس از استفاده از هر یک از این دو سنسور، آنها را پاک کرده و در محفظه مخصوص می گذارد. سپس عدد قرائت شده را در اپلیکیشن یا پنل تنظیمات وارد می کند تا سامانه هوشمند متعاقبا بطور خودکار نسبت به تنظیم اسیدیته آب و مواد غذایی اقدام نماید.

نرم افزار کاربردی (اپلیکیشن) (**)

کنترل و مانیتور گلخانه و همچنین اعمال تنظیمات جدید و مشاهده وضعیت تجهیزات، از کاربرد های این اپلیکیشن اندروید است. سیستم ورود-خروج سرکارگران و اعلام خرابی های گلخانه، از دیگر کارکردهای این نرم افزار می باشد. خلاصه، هر کاری که گلخانه هوشمند با شما دارد، از طریق گوشی اعلام می کند. حتی وقتی که اپلیکیشن بسته است، خطاهای احتمالی گلخانه هوشمند به شما اعلام می شود. این موضوع را تحت عنوان “اعلان” یا “notification” در گوشی خود دیده اید. بسته به اینکه گلخانه شما دارای اینترنت هست یا نه، از دو بستر برای هشیار کردن کاربر خود استفاده شده: ۱- پیامک ۲- اینترنت. در اولی بمحض خروج گوشی از حالت پرواز و برای دومی بمحض روشن کردن داده/وایفای، اعلان روی صفحه ظاهر می شود.

اعلان هشدار روی گوشی از سمت گلخانه هوشمند

اعلان هشدار روی گوشی از سمت گلخانه هوشمند

جعبه سیاه برخط (api)

این ابزار گرچه الزامی نیست، اما برای داشتن تاریخچه از رویدادهای گلخانه و میزان باردهی محصول، بسیار مفید است. در واقع این ابزار آنلاین، کامل کننده کار ماژول اینترنت اشیا است که قبلا درباره اش صحبت شد. در اینجا یادی می کنم از ابزارهای مشابه خارجی نظیر آنچه کمپانی mathworks ساخته است. افراد تیزبین می دانند که اطلاعات کشاورزی یک کشور، آن هم گلخانه هایی با محصولات استراتژیک و مساحت یک هکتار، نباید در سرور خارج از کشور نگه داری شود. یک رفتار پدافـندی صحیح، حکم می کند هزینه بالاتر سرورهای داخل را بپردازیم ولی داده حیاتی گلخانه های خود را حفظ نماییم.

جعبه سیاه گلخانه هوشمند، هر دو دقیقه یکبار اطلاعات همه سالن ها و محوطه را دریافت و ذخیره می کند

سامانه هوشمد گلخانه، اطلاعات را همزمان بر روی وب هم ذخیره می کند

ماژول نظارت و سرپرستی گلخانه

از آنجا که در میان ماژول های سامانه هوشمند گلخانه، دستگاهی با این حد از کاربرد نداریم، بر آن شدم که غول آخر را در پایان معرفی نمایم. مشاهده کامل خطاهای گلخانه، وضعیت خروجی ها، سلامت سامانه از کارکردهای ابتدایی این دستگاه است. از آنجا که بخش تحقیق و توسعه شرکت، دائما در حال بروزرسانی نرم افزار های خود بمنظور گسترش فرهنگ کشت و کار توحیدی است، آپگرید نرم افزاری گلخانه توسط بخش پشتیبانی شرکت در شیراز، قابلیتی است که فقط از عهده این ماژول بر می آید. پنل لمسی برای کنترل، مانیتور و اعمال تنظیمات، از این ماژول نیرو می گیرد. دوربین های مداربسته یک گلخانه هوشمند نیز به این ماژول متصل می گردند.

چیزی را که علاقه دارم در انتهای این مقاله به آن اشاره کنم، از قابلیت های جذاب این ماژول است. برای اطلاع از آن، اینجا را کلیک کنید.

* یعنی ماژول الزامی / ** یعنی ماژول الزامی اما قابل جایگزین با ++ / ++ یعنی ماژول الزامی اما قابل جایگزین با **

در پایان،…

دوست دارم بدانید

سامانه هوشمند گلخانه این شرکت، دارای تاییدیه از معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری (دانش بنیان) است
سامانه هوشمند گلخانه ما، مورد حمایت وزارت جهاد کشـاورزی (مرکز ملی توسعه مکانیـزاسیون) است
سامانه هوشمند گلخانه، ۳۶ ماه گارانتی تعویض و یک ماه مهلت آزمایش با امکان برگشت کل هزینه را دارد
۰ تا ۱۲۰ گلخانه: سامانه هوشمند گلخانه، مشاوره پیش از احداث و احداث سازه، مشاوره کشت، فروش و صادرات محصول، کار ماست

۳ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *