فن سیرکوله گلخانه؛ روش محاسبه، نصب و کنترل

زمان مطالعه: 6 دقیقه

به شما تبریک میگم که به فکر رشد مهارت خودتون در رابطه با ابزارهای گلخانه مخصوصا فن سیرکوله گلخانه هستید. تجربه های موفق یا ناموفق پرورش گیاهان برای اکثر ما گلخانه دارها وجود داره. فن سیرکوله هوا اگه نگیم مهم ترین وسیله برای داشتن گلخانه است، قطعاً یکی از مهمترین تجهیزات موفقیت ماست. 

فن سیرکوله گلخانه ؛ محاسبه، روش نصب و کنترل آن

توی این مقاله سفر کوتاهی داریم به اینکه سیر کوله چیه و توی گلخانه چیکار می کنه و اینکه چطور با داشتنش بازده کاریمون رو افزایش بدیم. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا از رازهای فن سیرکوله باخبر بشیم.

معرفی و مزایای فن سیرکوله هوا

فن سیرکوله هوا نوعی از فن هاست که از سرعت بسیار بالایی برخورداره. بدنه اون از یک پروانه، یک قالب به شکل تونل و یک موتور بسیار قدرتمند تشکیل شده. فن سیرکوله با سایز قطرهای ۴۰، ۵۰ سانتی متری و تعداد پره های متنوع شامل سه پره، چهارپره، شش پره، نه پره در بازار موجوده. بسیاری از افراد از تاثیر مهم  فن های سیرکوله در محیط گلخانه بی خبرند. یک محیط گلخانه رو تصور کنید. بدون وجود عاملی برای گردش هوا، هوای گرم به علت سبک بودن به طرف بالا میره و هوای سرد در نزدیکی سطح گیاه باقی می مونه. عدم گردش هوا در گلخانه منجر به آسیب گیاهان و از بین رفتن اون ها میشه. این فن با به حرکت در آوردن گرما و سرمای محیط، هوای موجود در فضای گلخانه رو متعادل میکنه. مشکل دیگری که با اون مواجه میشیم تعرق گیاهان هست آبی که گیاه دریافت می‌کنه به صورت تعرق در اون ظاهر میشه که رطوبت رو در محیط ایجاد می‌کنه، حالا اگر این رطوبت از گیاه دور نشه و همزمان دما کاهش پیدا کنه شاهد شبنم روی برگهاو متعاقب اون قارچ و تخریب گیاه میشیم، بنابراین فن سیرکوله با جابجایی رطوبت و پخش اون در محیط داخل گلخانه، هوا رو یکنواخت می کنه. وجود فن سیرکوله هوا در گلخانه برای سلامت گیاهتون حیاتی و ضروریه. این فن برای انتقال گرمایش حاصل از هیتر در گلخانه از فضاهای نزدیک به هیتر به فضاهای دورتر از اون هم استفاده میشه. همچنین این نوع از هواکش از انباشت گرما در سطوح بالای گلخانه و خارج شدن گرما از گلخانه جلوگیری کرده و باعث بازگشت اون در مدار گرمایش محیط گلخانه میشه، در نتیجه دما، رطوبت، کربن دی اکسید و اکسیژن رو در محیط گلخانه متعادل و یکنواخت می سازه. پس میتونیم بگیم با وجود فن سیرکوله، هوای تازه همیشه در گلخانه وجود داره. در نهایت فن سیرکوله یکی از اجزای اصلی و مهم در گلخانه های مدرن امروزی هست که میزان بازدهی و راندمان برداشت از محصول رو به میزان قابل توجهی افزایش میده.

چطور فن سیرکوله گلخانه رو محاسبه و نصب کنیم؟

هر فن سیرکوله هوا در  یک دهانه از گلخانه قرار می گیره. تعداد نصب اون بسته به مقدار مساحت گلخانه داره. دقت کنید که در هر دهانه همه سیرکوله ها در یک جهت نصب بشن و در دهانه مجاور، در جهت مخالف قرار بگیرند. برای مثال اگر دهانه های گلخانه در جهت شمالی-جنوبی هستند، دریک دهانه، همه فن های سیرکوله در جهت شمال و در دو دهانه مجاور اون، در جهت جنوب باد بزنند. نکته قابل توجه اینه که اگر فن سیرکوله با دقت محاسبه نشه و تعداد اون بسته به محیط کمتر یا زیادتر از حد باشه باعث کاهش محصول میشه. میزان هوادهی سیرکوله ها به این صورت محاسبه میشه: معمولاً به ازای هر متر مربع از فضای کف گلخانه، حداکثر یک متر مکعب بر دقیقه هوادهی لازم داریم. دقت کنید که اگر اطلاعات موجود بر حسب ساعت در اختیار بود باید اون رو به دقیقه تبدیل کنیم. برای مثال اگه گلخانه ای به مساحت ۵۰۰۰متر مربع داشته باشیم حداکثر به میزان ۵۰۰۰متر مکعب بر دقیقه و یا ۳۰۰۰۰متر مکعب بر ساعت هوادهی لازم داریم. یکی از راه های دیگه محاسبه فن ها اینه که یک چهارم از ابتدای طول گلخانه رو در نظر میگیریم و اولین فن رو در اونجا قرار میدیم، بسته به طول دهنه به ازای هر پانزده متر، فن دیگری بکار میبندیم. برای روشن شدن موضوع مورد بحث فرض میکنیم طول گلخانه ای چهل متر باشه. یک چهارم از ابتدای گلخانه رو در نظر گرفته یعنی در (فاصله ده متری ) اولین فن رو نصب کرده و به ازای پانزده متر بعد (۲۵ متری)فن دوم رو در جای مناسب خود قرار میدیم.

معمولا فن هایی که پرتاب افقی دارند به دلیل رطوبت بسیار بالای محیط در ارتفاع ۲تا ۲/۵ متری نصب میشن تا از طریق کارکرد فن قدرتمند اون رطوبت به حرکت دربیاد. این ارتفاع به راحتی در دسترس قرار میگیره، به همین دلیل برای ایمنی کار و جلوگیری از خسارت، ضروریه توری در برابر اون قرار بگیره. برداشته شدن توری جلوی فن مطلقا ممنوع است.

فن تخلیه و فن سیرکوله گلخانه در کنار هم چگونه کار می کنند؟

نکته قابل توجه دیگری که دوست دارم بهتون بگم اینه که فن سیرکوله و فن تخلیه نباید بطور همزمان باهم کار کنند. این امر باعث اتلاف انرژی میشه. حتی زمانی که فن تخلیه خاموش هست نیازی به روشن بودن دائمی فن سیرکوله نیست. معمولا این فن با پنج دقیقه کار کردن به صورت اتوماتیک، پانزده دقیقه در حالت استراحت می مونه. پس نگران نباشید.

اماکن کاربرد فن سیرکوله هوا

فن سیرکوله در

  • گلخانه ها
  • دامداری ها، مرغداری ها
  • مکان های عمومی
  • انبارها و کارگاه ها
  • سالن های پرورش قارچ قابل استفاده است.

سخن پایانی

در نهایت این نکته گفتنی است که “سامانه هوشمند کنترل اقلیم گلخانه” ی شرکت ما به گونه ای طراحی و برنامه نویسی شده که بیشتر این وقایع را مدیریت می کند، یعنی همزمان هم هوای گلخانه را تازه نگه میدارد و هم مصرف انرژی را پایین می آورد. همیشه گفته ایم: گلخانه شما، اعتبار خود ماست.

۰ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *