کشاورزی دقیق باکمک سامانه هوشمند کشاورزی

زمان مطالعه: 5 دقیقه

“کشاورزی دقیق” طبق تعریف، کاهش مصرف کودهای شیمیایی به علت دسترسی به نقشه‌ مواد مغذی خاک است. که این به کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از مصرف بیش از حد مواد شیمیایی منجرمی شود. همچنین در صورت اعمال آب و نهاده ها به موقع و میزان لازم، کیفیت و کمیت محصول افزایش می یابد. گفته شده تا سی سال آینده یعنی حدود ۱۴۳۰ هجری شمسی، هر کشاورز باید بطور متوسط غذای ۲۶۵ نفر را تولید کند. 

کشاورزی هوشمند و انرژی خورشیدی

این یعنی در همان مزرعه، ۷۰% بیشتر تولید کند. یکی از ابزار های لازم برای این انقلاب کشاورزی، سنسورهای بی سیم هستند که پیش زمینه اینترنت اشیا (کشاورزی به کمک اینترنت) می باشند. این سامانه ی hi-tech، با قابلیت های جذابی که دارد، به کمک کشت و صنعت شما می آید. سنسورها از یک سو، زمین را پایش می کنند: دمای هوا، رطوبت هوا، دمای خاک، رطوبت خاک، قلیائیت یا pH خاک، شوری یا EC خاک و میزان نور خورشید (اطلاعات حیاتی ۷گانه).

کنترل کننده هوشمند مرکزی، اطلاعات را از نقطه نقطه زمین دریافت می کند. سپس برمبنای نوع کشت که از قبل در تنظیمات وارد شده است و همچنین دوره رشد گیاه از زمانی که کاشت انجام شده، توصیه لازم را به کشاورز می کند. این توصیه، شامل زمان مناسب برای آبیاری و کوددهی است که از طریق گوشی اندروید کشاورز، قابل رویت است. چنانچه وی از سامانه خواسته باشد که کنترل را بصورت خودکار انجام دهد، سامانه به شیرهای آبِ پراکنده در مزرعه، فرمان لازم را صادر می کند.

یک ویژگی که استفاده از این سامانه را جذاب تر می کند اینست که در تمام مزرعه، کابل یا سیمی دیده نمی شود. بعلاوه، کشاورزانی که کشت را با دقت بیشتری انجام می دهند، به “جعبه سیاه” این سامانه علاقه مند خواهند شد. هر نیم ساعت یکبار تمام اطلاعات حیاتی مزرعه، روی یک سِروِر اینترنتی ذخیره می شود. بعدا می شود تمام این گزارش ها را دید و ارزیابی نمود. سامانه هوشمند کشاورزی برای کشاورزی دقیق در کنار محصول دیگرمان یعنی سامانه هوشمند کنترل اقلیم گلخانه، زوج بی نظیری را برای کشاورزان و گلخانه داران فراهم کرده است.

شمایی از مزرعه هوشمند، شیر و سنسور هوشمند

کشاورزان براساس این موارد، اقدام به خرید سنسور یا شیر می کند:

مساحت مزرعه / باغ چقدر است؟

اطلاعاتِ چند نقطه زمین را نیاز دارند؟

تعداد خطوط آبیاری ِ مستقل از هم، چندتاست؟

سامانه هوشمند کشاورزی، با نام تجاری “گیاه بان”، دارای تاییدیه معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، (کارگروه دانش بنیان) است. رسیدن به اهداف راهبردی کشاورزی، تلاش و از آرزوهای ماست. کشاورزی، علمی با منشا آسمانی و شغل بسیاری از انبیا بوده است. کشاورزی، پرورش دهنده قوای معناگرایانه انسان و محرک فهم انسان از توحید (= یگانگی مخلوق با خالق) است.

کشاورزی هوشمند، فن آوری توحیدی آرمانشهر

در پایان، ویژگی های سامانه هوشمند کشاورزی را که به فضل الهی توسط یک شرکت دانش بنیان ایرانی و بمنظور پیاده سازی “کشاورزی دقیق” طراحی شده، یکبار دیگر فهرست وار ذکر می کنم:

سنسورها، اطلاعات ۷گانه حیاتی را از مزرعه و گیاه اندازه گیری می کنند.

شیرها، آب یا آب بهمراه مواد مغذی را طبق فرمان هوشمند، توزیع می کنند.

اپلیکیشن اندروید، برای توصیه به کشاورز درباره زمان و میزان آبیاری و کوددهی،

و همچنین برای وارد کردن زمان کاشت بذر و نوع محصول.

یک سِروِر اینترنتی، مامور به ذخیره اطلاعات شده است.

تمام سامانه، اعم از سنسور و شیر، بی سیم است.

کلیه قطعات این سامانه، ۱۸ ماه گارانتی تعویض دارد.

دوست دارم بدانید

سامانه هوشمند گلخانه این شرکت، دارای تاییدیه از معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری (دانش بنیان) است
سامانه هوشمند گلخانه ما، مورد حمایت وزارت جهاد کشـاورزی (مرکز ملی توسعه مکانیـزاسیون) است
سامانه هوشمند گلخانه، ۳۶ ماه گارانتی تعویض و یک ماه مهلت آزمایش با امکان برگشت کل هزینه را دارد
۰ تا ۱۲۰ گلخانه: سامانه هوشمند گلخانه، مشاوره پیش از احداث و احداث سازه، مشاوره کشت، فروش و صادرات محصول، کار ماست

۰ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *