Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/unity/domains/unity-tech.ir/public_html/wp-content/themes/enfold/functions.php on line 73
Blog Fullwidth - فناوری های توحیدی

Hey there! We are Enfold and we make really beautiful and amazing stuff.
This can be used to describe what you do, how you do it, & who you do it for.

کشاورزی دقیق؛ نقشه مواد مغذی موجود در زمین

کشاورزی دقیق باکمک سامانه هوشمند کشاورزی

“کشاورزی دقیق” طبق تعریف، کاهش مصرف کودهای شیمیایی به علت دسترسی به نقشه‌ مواد مغذی خاک است. که این به کاهش آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از مصرف بیش از حد مواد شیمیایی منجرمی شود. همچنین در صورت اعمال آب و نهاده ها به موقع و میزان لازم، کیفیت و کمیت محصول افزایش می یابد. گفته شده تا سی سال آینده یعنی حدود ۱۴۳۰ هجری شمسی، هر کشاورز باید بطور متوسط غذای ۲۶۵ نفر را تولید کند، این یعنی در همان مزرعه، ۷۰% بیشتر تولید کند. یکی از ابزار های لازم برای این انقلاب کشاورزی، سنسورهای بی سیم هستند که پیش زمینه اینترنت اشیا (کشاورزی به کمک اینترنت) می باشند.

این سامانه ی hi-tech، با قابلیت های جذابی که دارد، به کمک کشت و صنعت شما می آید. سنسورها از یک سو، زمین را پایش می کنند: دمای هوا، رطوبت هوا، دمای خاک، رطوبت خاک، قلیائیت یا pH خاک، شوری یا EC خاک و میزان نور خورشید (اطلاعات حیاتی ۷گانه).

کنترل کننده هوشمند مرکزی، اطلاعات را از نقطه نقطه زمین دریافت می کند. سپس برمبنای نوع کشت که از قبل در تنظیمات وارد شده است و همچنین دوره رشد گیاه از زمانی که کاشت انجام شده، توصیه لازم را به کشاورز می کند. این توصیه، شامل زمان مناسب برای آبیاری و کوددهی است که از طریق گوشی اندروید کشاورز، قابل رویت است. چنانچه وی از سامانه خواسته باشد که کنترل را بصورت خودکار انجام دهد، سامانه به شیرهای آبِ پراکنده در مزرعه، فرمان لازم را صادر می کند.

یک ویژگی که استفاده از این سامانه را جذاب تر می کند اینست که در تمام مزرعه، کابل یا سیمی دیده نمی شود. بعلاوه، کشاورزانی که کشت را با دقت بیشتری انجام می دهند، به “جعبه سیاه” این سامانه علاقه مند خواهند شد. هر نیم ساعت یکبار تمام اطلاعات حیاتی مزرعه، روی یک سِروِر اینترنتی ذخیره می شود. بعدا می شود تمام این گزارش ها را دید و ارزیابی نمود.

شمایی از مزرعه؛ کاربرد سامانه هوشمند کشاورزی در کشاورزی دقیق

شمایی از مزرعه؛ کاربرد سامانه هوشمند کشاورزی در کشاورزی دقیق

 

کشاورزان براساس این موارد، اقدام به خرید سنسور یا شیر می کند:

مساحت مزرعه / باغ چقدر است؟

اطلاعاتِ چند نقطه زمین را نیاز دارند؟

تعداد خطوط آبیاری ِ مستقل از هم، چندتاست؟

سامانه هوشمند کشاورزی، با نام تجاری “گیاه بان”، دارای تاییدیه معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، (کارگروه دانش بنیان) است. رسیدن به اهداف راهبردی کشاورزی، تلاش و از آرزوهای ماست. کشاورزی، علمی با منشا آسمانی و شغل بسیاری از انبیا بوده است. کشاورزی، پرورش دهنده قوای معناگرایانه انسان و محرک فهم انسان از توحید (= یگانگی مخلوق با خالق) است.

کشاورزی دقیق؛ سنسور یا شیر بی سیم خورشیدی در سطح مزرعه

کشاورزی دقیق، سنسور یا شیر بی سیم خورشیدی در سطح مزرعه

 

در پایان، ویژگی های سامانه هوشمند کشاورزی را که به فضل الهی توسط یک شرکت دانش بنیان ایرانی و بمنظور پیاده سازی “کشاورزی دقیق” طراحی شده، یکبار دیگر فهرست وار ذکر می کنم:

سنسورها، اطلاعات ۷گانه حیاتی را از مزرعه و گیاه اندازه گیری می کنند.

شیرها، آب یا آب بهمراه مواد مغذی را طبق فرمان هوشمند، توزیع می کنند.

اپلیکیشن اندروید، برای توصیه به کشاورز درباره زمان و میزان آبیاری و کوددهی،

و همچنین برای وارد کردن زمان کاشت بذر و نوع محصول.

یک سِروِر اینترنتی، مامور به ذخیره اطلاعات شده است.

تمام سامانه، اعم از سنسور و شیر، بی سیم است.

کلیه قطعات این سامانه، ۱۸ ماه گارانتی تعویض دارد.

 

 

 

در پایان، دوست دارم بدانید:

سامانه هوشمند گلخانه، مورد تایید معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری (دانش بنیان) است.

سامانه هوشمند گلخانه، مورد حمایت وزارت جهاد کشـاورزی (مرکز ملی توسعه مکانیـزاسیون ) است.

سامانه هوشمند گلخانه، ۱۸ ماه گارانتی تعویض و یک ماه مهلت آزمایش با امکان برگشت کل هزینه را دارد.

۰ تا ۱۲۰ گلخانه: سامانه هوشمند گلخانه، مشاوره پیش از احداث و احداث سازه، مشاوره کشت، فروش و صادرات محصول، کار ماست.

 

 

 

سامانه آبیاری هوشمند

اطلاعات فنی سامانه آبیاری هوشمند

اطلاعات فنی سامانه آبیاری هوشمند

در این مقاله سعی می کنم انواع سامانه های هوشمند آبیاری را که در مزارع بزرگ، باغ ها، باغچه ها و فضاهای سبز شهری و خانگی استفاده می شود شرح بدهم. پیش از شروع مقاله، ارائه یک تعریف ضروری است: منظورم از سامانه آبیاری هوشمند، تجهیزات الکترونیکی است که آبیاری را با دقت خوب و در زمان مناسب بجای شما انجام می دهد. دقت کنیم که عبارت “آبیاری نوین“، معمولا درباره لوله کشی قطره ای یا بارانی و یا زیرسطحی به کار می رود. هرچند با یک دید کلی، آبیاری هوشمند زیرمجموعه سیستم های آبیاری نوین است.

۱  سامانه هوشمند آبیاری از راه دور

۲  سامانه آبیاری خودکار

۳  سامانه هوشمند کشاورزی

۱  سامانه هوشمند آبیاری از راه دور

اگر باغ کوچکی دارید که از منزل تان دور است و کارگر دائمی هم ندارد، این گزینه راحتی بسیاری به همراه دارد. وقتی مشتری سخت گیرمان از این سیستم تعریف می کند، آن را با خیال راحت به همه پیشنهاد می کنیم. با این سامانه می توانید برای آب دادن به گیاهان (درخت، گل و چمن)، گوشی را بردارید و یک پیام بدهید. سامانه، آبیاری را شروع و پس از گذشت زمان ِ از پیش تنظیم شده، آب را می بندد. خوب است! نه؟ به این ترتیب در زمان رفت و آمد به باغ / مزرعه صرفه جویی می شود.

ممکن است بخواهید درختان را یکبار در هفته ولی گلها را دو یا سه بار در هفته آب بدهید. این سامانه ۶ خروجی متفاوت دارد که هر یک، فرمان های جداگانه می گیرند.

نکته اول. بلافاصله سامانه به شما گزارش می دهد که شیر مورد نظر باز شد و شیرهای دیگر همچنان بسته ماندند.

نکته دوم. بعضی مواقع بخاطر اختلال شبکه ممکن است پیام شما به سامانه ای که در باغ نصب شده نرسد. البته این مشکل، به همان اندازه ای رخ می دهد که پیامک عادی شما به دست دوستتان نمی رسد، یعنی خیلی خیلی بندرت. در این صورت تازه به وضع فعلی می رسید و باید بروید باغ.

نکته سوم. اگر بخواهید سامانه کمی هوشمندانه تر عمل کند، یک عدد سنسور رطوبت سنج خاک، یک عدد سنسور فلومتر، یک عدد سنسور درب باغ/موتورخانه اضافه می کنید. سنسور رطوبت سنج به دستگاه اعلام می کند که وقت آبیاری شده یا نه. سنسور فلومتر به دستگاه اعلام می کند که جریان آب در لوله های آبیاری مناسب است یا خیر. سنسور درب موتورخانه، هنگام ورود غیرمجاز، پیغام امنیتی لازم را می دهد. به این ترتیب کاربر دستگاه ما، با باغ خود ارتباط نزدیک تری پیدا می کند و خیالش راحت تر از قبل می شود.

نکته چهارم. با این سامانه از هر جایی در شیراز یا ایران یا حتی خارج از وطن می توانید آبیاری را انجام دهید. درباره قیمت، حتما باید فضا را ببینیم. قیمت پروژه شامل تابلو، کابل کشی، شیربرقی ها و احیانا سنسورهاست. قیمت پروژه، اگر لوله کشی قطره ای را خودتان انجام بدهید، حدود سه میلیون تومان است. قبل از پایان این بخش، یادی می کنم از پروژه آبیاری هوشمند مزرعه ای در هماشهرِ سپیدان که متعلق به چند نفر زارع با یک چاه آب مشترک بود. با این سامانه، هم پمپ کف کش چاه را از راه دور کنترل می کنند و هم درب موتورخانه را از نظر امنیتی پایش می نمایند.

اصلا ادعا نمی کنیم که سامانه هوشمند آبیاری، بجای شما کارهای باغ را انجام می دهد و هرگز هم چنان سامانه ای نمی سازیم. فقط می گوییم به شما کمک می کند. لذت کاشت گل و درخت و پاداش دنیوی و اخروی آن را از دست ندهید. چقدر خوشحال می شوند فامیل و همسایگان و دوستان، وقتی چند عدد میوه از باغ برایشان می برید.

این کالا ۱۲ ماه گارانتی تعویض دارد.

۲  سامانه آبیاری خودکار

این سامانه برای فضای سبز شهری و خانگی که دور از دسترس نیستند ولی مشغله زیاد ممکن است رسیدگی به گیاهان را از خاطر ببرد، پیشنهاد می شود. از نظر فناوری ساده تر است ولی بسیار کاربردی. زمان های آبیاری هفتگی را روی دستگاه تنظیم می کنید؛ مثلا یکشنبه و پنج شنبه ساعت ۸ شب به مدت ۱ساعت، شیربرقی ها باز و آبیاری انجام می شود. این سامانه، هم اکنون ۲ سال است که فضای سبز یک آپارتمان در شیراز، خیابان قدوسی غربی را آبیاری می کند. فضای سبز مورد نظر، شامل باغچه ای در حیاط، گلدان های بالکن جلو و پشتی واحدها (فلاور باکس) و گلدان های پشت بام (روف گاردن) است.

این کالا نیز ۱۲ ماه گارانتی تعویض و ۴ خروجی جداگانه دارد.

۳  سامانه کشاورزی هوشمند

این سامانه هوشمند به دلیل اینکه از فناوری بسیار بالاتری برخوردار است و ضمنا برای کشت و صنعت های علمی و غیرعمومی طراحی شده است، با این مقاله هماهنگی کمی دارد. بنابراین دعوت می کنم این مطلب را در اینجا بخوانید.

کنترل اقلیم گلخانه در برابر عوامل بد آب و هوایی

کنترل دما و رطوبت گلخانه

کنترل دما و رطوبت گلخانه ها

پس از احداث سازه و شروع به کشت و کار در گلخانه، مهم ترین کاری که باید بکنید، تنظیم و کنترلِ دما و رطوبت گلخانه است. برای مثال باید سالن خیار را در روز، حوالی ۲۳ درجه سانتیگراد نگه داریم و فلفل دلمه ای را حوالی ۲۱ درجه. اینکه در هر فصلی و در هر آب و هوایی، بتوانیم این دما و رطوبت را برای کشت خود ثابت نگه داریم، فلسفه اصلی احداث گلخانه است. برای کنترل دقیق دما و رطوبت، چه باید کرد؟

راه اول اینست که سرکارگر خود را متعهد کنید که مرتب دماسنج و رطوبت سنج را نگاه کند و اقدامات کنترلی لازم را انجام دهد. برای مثال اگر دما از حد بهینه پایین تر آمده است، بخاری ها را روشن و دریچه ها را باز کند.

راه دوم اما بظاهر هزینه بر ولی در واقع ارزان تر است. اگر از گلخانه دارهای قدیمی تر بپرسید، حتما خواهند گفت که چقدر از راه اول دردسر کشیدند تا اینکه یک نفر پیدا شد و گفت: “میخواید کاری کنم که اتوماتیک بشه؟” بله. راه دوم در واقع سیستم های اتوماسیون هست که یک نمونه کاربردی، تماماً ایرانی و پایدار آن را خدمت گزاران شما در این شرکت ساخته اند: سامانه هوشمند کنترل اقلیم گلخانه

اگر تا اینجای مقاله چیز جدیدی برای شما نداشت، از اینجا به بعد را از دست ندهید.

 

معیارهای انتخاب کنترل کننده دما و رطوبت گلخانه

قیمت

هرچند سیستم ما از کم-قیمت ترین های بازار می باشد، اما بدون شعار زدگی باید بگویم لطفا قیمت را به عنوان آخرین پارامتر نگاه کنید. برای تهیه یک سیستم اتوماسیون یا هوشمند کامل، هزینه شما معادل جزئیات اولیه مثل بذر یا نهال خواهد بود، پس دست و دل باز باشید. ضمنا بعضی شرکت ها هستند که با وزارت جهاد کشاورزی توافق نامه دارند و امکان کار بصورت اقساطی را دارند، به جهاد کشاورزی شهرتان سری بزنید…

 

اگر برای خرید سیستم کنترل دما و رطوبت گلخانه، مشکل بودجه دارید، سری به مرکز توسعه مکانیزاسیون بزنید

اگر مشکل بودجه دارید، سری به مرکز توسعه مکانیزاسیون بزنید

در اینجا اندازه گلخانه شما خیلی مهم است. یک گلخانه ۱۰۰ متری شاید حدود سه میلیون تومان و یک گلخانه ۲۰۰۰ متری از ۷ تا ۳۰ میلیون تومان و یک گلخانه ۵۰۰۰ متری تا ۱ هکتاری، از ۱۵ تا ۸۰ میلیون تومان در می آید. آنچه که در ادامه می آید، دلیل تفاوت قیمت هاست. 

تعهد مجری در قبال شما

مهم ترین عامل برای انتخاب، قطعاً و یقیناً همین است. داشتن تاییدیه ها، داشتن سابقه کاری، گارانتی و خدمات پس از فروش، سازمان پابرجا با نفرات زیاد و … همه یک طرف. اما از طرف دیگر ببینید دل شما چه می گوید. احساس الهی خود را دست کم نگیرید. ببینید از برخورد با نصاب یا بازاریاب یا مسئول فروش شرکت، چه احساسی پیدا کرده اید. همان حس را دنبال کنید تا به نتیجه منطقی و مطلوب برسید. یادتان باشد! کالایی را که دارید می خرید، سامانه کنترل دما و رطوبت گلخانه، بعداً خیلی خیلی سخت می توانید عوض کنید.

داشتن تاریخچه

این امکان در معمول سامانه های ارزان قیمت وجود ندارد. با داشتن تاریخچه، می توانید به وضعیت هفته گذشته یا ماه پیش و یا حتی پارسال نگاه کنید و باردهی را در دو فصل کشت مقایسه نمایید. معمولا تاریخچه ها در مموری کارت، نگهداری می شوند. هرچند در بعضی نمونه های اتوماسیون، نظیر سامانه هوشمند این شرکت، تاریخچه بصورت آنلاین هم نگهداری می گردد. در اینجا، دو مفهوم فناورانه کلاود (فضای ابری) و اینترنت اشیا دست به دست هم داده اند تا اطلاعات حیاتی گلخانه در یک سِروِر داخلی امن ذخیره شود. به این ترتیب هرجا که باشید به تمام اطلاعات گذشته گلخانه دسترسی دارید.

سنسورها و قطعات تابلویی

سنسورها دارای پکیج صنعتی و ضد آب باشد و ترجیحا در نقطه ای ثابت شود. هرچند بخاطر تغییر دائم برندها از آوردن نام معذورم، اما قطعات تابلو از بهترین جنس های بازار انتخاب شده باشد. کابل کشی ها محکم و فرم دهی شکیلی داشته باشد. عمر سیستم و دفعات درخواست شما برای تعمیرات را این عوامل معین می کند. دوباره یادآوری می کنم: هزینه اتوماسیون، یک بار است و به اندازه جزئی ترین خرج کرد های یک گلخانه. ضمنا سعی کنید نقشه کابل کشی و گروه برقکار، زیر نظر مجری اتوماسیون تامین شود تا از دوباره کاری ها اجتناب گردد.

از قطعات تابلویی خوب استفاده کنید تا تعمیرات سیستم کنترل دما و رطوبت گلخانه، حداقل گردد

تابلوی هوشمندِ کنترل دما و رطوبت گلخانه

ارتباط از راه دور

یکی از پارامترهای کلیدی در گلخانه داری، امکان ارتباط از راه دور است. اینکه بتوانید از راه دور گزارش بگیرید، فرمان روشن/خاموش بدهید و یا تنظیمات را تغییر بدهید، از ملزومات یک سامانه هوشمند است. در واقع، دلیل ورود عنوان “هوشمند” بجای “اتوماتیک یا خودکار” به صنعت و بازار، همین امکان ارتباط با گوشی های هوشمند است. در این راستا، وجود و امکانات اپلیکیشن ها هم باید مورد توجه قرار بگیرد. لازم بذکر است که ارتباط از راه دور معمولا از دو راه صورت می گیرد: ۱- پیامک و تماس  ۲- اینترنت. راه اول هرچند کندتر، گران تر و کم امکانات تر است، اما در مناطق کشاورزی، در دسترس تر می باشد. سامانه هوشمند این شرکت، از راه دوم استفاده می کند و با بهره گیری از چند ایده همزمان، توانسته مشکل ضعف اینترنت را در این مناطق تا حد زیادی برطرف کند.

مشاهده خطاها

گلخانه ای را در نظر بگیرید با سنسورهای متعدد، فن ها و بخاری های بزرگ، دریچه های طویل و از همه مهم تر، چندین هزار بوته گیاه. هر لحظه و در هر نقطه ای ممکن است خطایی رخ داده و گیاه را تحت تاثیر خود قرار دهد و نتیجتاً شوکی به بازار مصرف وارد کند. سامانه اعلام خطاها، امکانی است که اگر کنترل دما و رطوبت گلخانه با مشکلی مواجه شد، از راه سمعی یا بصری، هشدار لازم را به گلخانه دار می دهد. هشدارهایی شبیه این: “سنسور۱ کار نمی کند”، “برق قطع شده است”، “خطای اتصال به اینترنت” و … می تواند پیشاپیش از بروز حادثه جلوگیری کند.

پردازنده

مادامی که سیستم مورد نظر، کارآیی خود را ثابت کرده باشد، اهمیتی ندارد که چه پردازنده ای استفاده شده است. گیاه و گلخانه از نظر سرعت پردازش، نیاز زیادی ندارند چون ذاتا پدیده های کندی هستند. همچنین در محیط گلخانه، اگر موارد ایمنی برق رعایت شده باشد، نویز اهمیت زیادی ندارد. احتمالا می پرسید اگر نوع پردازنده اهمیتی ندارد، پس چرا این مورد را گفتی؟ در واقع، بازار با تبلیغاتش به شما جهت می دهد که مثلا پردازنده A بد و پردازنده B خوب است. این را بدانید که کنترل دما و رطوبت گلخانه بوسیله همه انواع پردازنده ها بخوبی انجام می شود. 

مادامی که سیستم کنترل دما و رطوبت گلخانه خوب کار کند، میکروکنترلر بمراتب بهتر از پی ال سی است

هر دو خوبند با فناوری بالا

 

تناسب با سطح زیر کشت

باتوجه به اینکه معمولا در گلخانه ها، کشت یکدست است و فضا از جهت سایه و آفتاب یکسان، هر سنسور می تواند تا شعاع زیادی اطراف خود را پوشش دهد. اما به هرحال نباید از اثر گرادیان دمایی فن و پد و بخاری غافل شد. همیشه در گلخانه بازاء هر ۱۰ متر که از پد سلولزی دور و به فن نزدیک می شویم، هوا ۱ درجه گرم تر می گردد. پس یک سنسور تنها کفایت نمی کند مگر اینکه سازنده، این گرادیان دما را در نظر گرفته باشد. 

قابلیت ارتقا

اگر سیستم اتوماسیون مورد نظرتان، ماژولار باشد، این امکان را ایجاد می کند که بعدا هم بشود بدون تغییرات بنیادین، سیستم را ارتقا داد. سیستم کنترل دما و رطوبت گلخانه ی ماژولار یعنی چیزی شبیه به لِگو (lego) که می شود قطعاتی را در کنار هم قرار داد و چیزی را ساخت. سپس با کم و زیاد کردن بعضی قطعات، چیز جدیدی ساخت. اما مثلا پازل، اینگونه نیست. فقط می شود یک چیز ساخت و برای چیز جدید، باید پازل دیگری خرید.

الگوریتم

مهم ترین موضوع برای انتخاب یک سیستم اتوماسیون، الگوریتم کنترل دما و رطوبت گلخانه است که نه شما و نه من نمی توانیم تشخیص دهیم، چرا که در قعر برنامه هایی است که مهندسان شرکت نوشته اند. بنابراین در کنار همه موارد برمی گردم به مورد۲ یعنی تعهد مجری در قبال خریدار.

موارد دیگری هم در ذهنم هست که برای اجتناب از طولانی شدن مقاله نمی نویسم. برای اطلاع بیشتر و مقایسه محصولات، حتما تماس بگیرید. با روی باز مشاوره خواهیم داد.

 

دوست دارم بدانید:

سامانه هوشمند گلخانه، مورد تایید معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری (دانش بنیان) است.

سامانه هوشمند گلخانه، مورد حمایت وزارت جهاد کشـاورزی (مرکز ملی توسعه مکانیـزاسیون ) است.

سامانه هوشمند گلخانه، ۱۸ ماه گارانتی تعویض و یک ماه مهلت آزمایش با امکان برگشت کل هزینه را دارد.

۰ تا ۱۲۰ گلخانه: سامانه هوشمند گلخانه، مشاوره پیش از احداث و احداث سازه، مشاوره کشت، فروش و صادرات محصول، کار ماست.

 

 

 

درباره تاثیر موسیقی بر گیاهان خیلی مسائل باید تحقیق شود. چه نوع موسیقی، چه گیاهی و چه تاثیری؟

تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان

تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان

هرچند موضوع تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان، خیلی تازه نیست، اما همچنان رمزآگین و مفهومی باقی مانده است. حتما به سوالاتی مهم نظیر این ها فکر کرده اید.

مگر گیاهان گوش دارند که موسیقی بر رشد آن ها تاثیر داشته باشد؟

چه نوع موسیقی، حال گیاه را خوب می کند؟ چه نوع سازی، چه دستگاهی و چه کلامی برای آنها مفید است؟

آیا گیاهان مانند انسانها هستند که درباره موسیقی سلائق مختلف داشته باشند؟ و آیا اینگونه است که از یک موسیقی واحد، تاثیرات مختلف بگیرند؟

آیا گیاهان هم فضاهای اجتماعی دارند و با هم گفتگو می کنند؟ و آیا اینگونه است که یک موسیقی را پاپ می دانند و به یکی دیگرعلاقه ای نشان نمی دهند؟

چه مکانیزمی درون گیاه ایجاد می گردد که باعث می شود به موسیقیِ خوب پاسخ مثبت بدهد؟

 

چیزی که لازم است نوید آن را به شما بدهم اینست:

ماژول پخش موسیقی در گلخانه، آماده بهره برداری برای گیاهان شماست >> ماژول نظارت و سرپرستی گلخانه

 

 

 

 

 

تاثیر موسیقی بر رشد گیاهان، مطلبی است که باید به تفصیل درباره آن صحبت کنم و به خواست خدا بزودی این کار را می کنم. اگر مشتاق این مطلب هستید، ایمیل تان را وارد کنید تا مطلب را هر وقت که آماده شد، برایتان بفرستم:

[mailerlite_form form_id=2]

 

ضمنا خوشحال می شوم پیشاپیش نظرات تان را بدانم.

 

دوست دارم بدانید:

سامانه هوشمند گلخانه، مورد تایید معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری (دانش بنیان) است.

سامانه هوشمند گلخانه، مورد حمایت وزارت جهاد کشـاورزی (مرکز ملی توسعه مکانیـزاسیون ) است.

سامانه هوشمند گلخانه، ۱۸ ماه گارانتی تعویض و یک ماه مهلت آزمایش با امکان برگشت کل هزینه را دارد.

۰ تا ۱۲۰ گلخانه: سامانه هوشمند گلخانه، مشاوره پیش از احداث و احداث سازه، مشاوره کشت، فروش و صادرات محصول، کار ماست.

 

 

 

لوگوی شرکت فن آوری توحیدی آرمانشهر؛ یک لامپ رشته ای با نور سبز

اطلاعات فنی سامانه هوشمند گلخانه

اطلاعات فنی سامانه هوشمند گلخانه

امروز در این مقاله سعی کرده ام قابلیت های جذاب “سامانه هوشمند کنترل اقلیم گلخانه” را با تکیه بر نکات فنی، برایتان توضیح بدهم. اگر فقط یک فایل جمع و جور لازم دارید، اینجا را کلیک کنید.
این سامانه به صورت ماژولار ساخته شده است. این بدان معنی است که کاربر (مشتری) می تواند ماژول های مختلف را بنا به نیاز خود و به تعداد دلخواه خریداری نماید. اگر بخواهم این قابلیت را با مثال توضیح دهم، چیزی شبیه ساختن خانه مسکونی از ابتداست. چند طبقه باشد، چند خوابه باشد، متراژ عرصه و اعیان چقدر باشد، چه امکانات رفاهی داشته باشد و … . بر این اساس، کاربر سامانه هوشمند گلخانه، خود، امکانات مورد نیازش را انتخاب می نماید. ماژول های این سامانه در حال حاضر، ده عدد هستند.

 

ماژول پردازنده (*)

برای حداکثر ۱ هکتار گلخانه یا ۱۰۰۰۰ مترمربع فضای کشت و یا ۸ کشت متفاوت، طراحی شده و در اختیار کاربران قرار گرفته است. توضیح بیشتری باید بدهم و آن اینکه کاربر می تواند بصورت همزمان ۸ اقلیم متفاوت در گلخانه ایجاد نماید. برای مثال در فضای گلخانه، خیار، گوجه، فلفل، سبزیجات، دو نمونه گل، توت فرنگی و گیاهان دارویی را بطور همزمان کشت کند. بدیهی است که برای این کار، به یک حائل فیزیکی ساده نظیر جدار پلاستیکی نیاز است. هدف اصلی “سامانه هوشمند کنترل اقلیم”، کنترل خودکارِ دما و رطوبت و CO2 ی هوای درون گلخانه و کنترل رطوبت بستر کشت است بوسیله فرمان هایی که به تجهیزات داده می شود.

به علاوه، این ماژول دارای یک جعبه سیاه آفلاین است که به منظور ثبت تمام اتفاقات و اطلاعات آب و هوایی برحسب زمان رویداد در دسترس می باشد. درباره جعبه سیاه کمی جلوتر در این مقاله توضیح می دهم. کاربر با رمزگشایی از جعبه سیاه می تواند بفهمد در روز یا ماه یا سال گذشته چه اتفاقاتی رخ داده است. همچنین میزان محصول این فصل را با محصول فصل گذشته مقایسه نماید و روش های کاشت و داشت محصول را بازنگری نماید.

سامانه هوشمند گلخانه برای هر محصول، اقلیم مناسب فراهم می کند

سامانه هوشمند گلخانه می تواند هشت محصول مختلف را همزمان نگهداری کند

 

ماژول کنترل تجهیزات (*)

کنترل حداکثر ۱۵۰ وسیله برقی مانند: “فن و پد، گرم کن، موتور دریچه، فن سیرکوله، روشنایی، چراغ های مخصوص رشد، CO2 ساز، مه پاش، سایبان و آژیر، پمپ آبیاری، پمپ مخزن مواد غذایی و کود، پمپ مخزن اسید”، با این ماژول انجام می پذیرد. این ماژول که تا این لحظه قابلیت کنترل ۱۵ نوع تجهیز مختلف را پیدا کرده است، رابط سامانه هوشمند گلخانه با تجهیزات ولتاژ بالاست. در واقع، از این نقطه است که ولتاژها بالا می رود و برقکار عمومی (هر برقکار متبحّر علاوه بر تکنیسین مجاز شرکت)، اجازه دسترسی به تابلوها را دارد.

اگر تجهیزات متصل به این ماژول در حالت خودکار باشند، کنترل اقلیم یعنی دما و رطوبت و … سالن ها بطور خودکار صورت می گیرد (توصیه ما اینست)، اما اگر تجهیزات بوسیله کاربر، روشن یا خاموش شوند، سامانه هوشمند گلخانه، نظارتی بر آن ها ندارد. در قسمت های بعد خواهید دید که به چند روش می توانید تجهیزات را در حالت دستی یا خودکار قرار دهید.

 

ماژول اینترنتی

کنترل تجهیزات، نظارت بر گلخانه و انجام تنظیمات از هر فاصله ای و در هر لحظه، به این وسیله صورت می پذیرد؛ در هر لحظه و هرکجا، همه گلخانه در دسترس شماست. برخلاف دوربین های مداربسته، نیازی به IP ثابت ندارید. در نتیجه علاوه بر آسوده شدن از دردسرهای آن، در هزینه اینترنت هم صرفه جویی می کنید، چیزی شبیه به فناوری cloud (رایانش ابری).

این ماژول، به صورت همزمان، راه ورود شماست به جعبه سیاه آنلاین. این امکان جالب همانند جعبه سیاه هواپیما تمام اتفاقات گلخانه را در پایگاهی بر روی وب ثبت می نماید. این اتفاقات شامل اطلاعات آب و هوایی، ورود و خروج نفرات و تنظیمات اعمال شده است. همچنین، روشن یا خاموش نمودن تجهیزات و نگه داشتن آنها در وضعیت فرمان دستی یا کنترل خودکار (اتوپایلوت) از دیگر موارد است. در این باره دو نکته قابل ذکر است؛ اول: برای استفاده از این امکان، نیاز به یک اینترنت نه چندان پر سرعت ولی همیشگی دارید تا ماژول بتواند به وظیفه خود یعنی آپلود کردن اطلاعات با سرعت ۳۰ مرتبه درساعت عمل نماید.

دوم؛ اینکه وقتی به هزینه انرژی، نهاده ها، حقوق و بیمه نفرات و تعدّد گیاهان زنده ای که چشم امیدشان به توجه شما دوخته شده فکر می کنید، مطمئن می شوید که باید دائم به گلخانه سر بزنید. از آنجا که مسافتها زیاد است، پس چه چیزی بهتر از یک وسیله ارزان قیمت با پروتکل نوین که این روزها در اکثر مجامع فناورانه جهان از آن صحبت می شود؛ اینترنت اشیاء

 

ماژول ایستگاهی ثابت (**)

هنگامی که می خواهید با گوشی هوشمند، از درون و اطراف گلخانه، کنترل و مانیتور کنید و یا تنظیمات جدید را وارد نمایید، به این ماژول نیاز دارید. مدیر گلخانه و همچنین مسئول فنی، هردو می توانند با گوشی های خود از این امکان استفاده نمایند. ماژول حاضر، کاربرد عمومی دارد ولی برای گلخانه هایی که دسترسی به اینترنت ندارند، ضروری است مگر اینکه از پنل نمایش و تنظیمات که بعدا توضیح می دهم، استفاده نماید. بستر ارتباطی این ماژول با کاربر نزدیک، بدون اینکه نیاز باشد به اینترنت متصل شود، Wi-Fi است.

 

ماژول هواشناسی (*)

از ضروریات سامانه هوشمند گلخانه، ایستگاه هواشناسی است. این ماژول شامل بادسنج، نورسنج (لوکس متر)، دما و رطوبت هوای آزاد. این ماژول با فناوری پرینت سه بعدی ساخته شده است. با بودن این ماژول بر فراز گلخانه، به خواست خدا از دو چیز مطمئن باشید:

۱. اطلاع سامانه هوشمند گلخانه از وضعیت بیرون برای کنترل بهتر اقلیم درون گلخانه از منظر کاهش مصرف انرژی

۲. حفاظت سازه در برابر توفان

 

ماژول پنل نمایش و تنظیمات (++)

به این وسیله، مسئول فنی گلخانه می تواند وضعیت گلخانه را روی LCD ببیند، تنظیمات جدید را وارد کند و تجهیزات را روشن و خاموش نماید. این ماژول می تواند جایگزین ماژول ایستگاهی ثابت و اپلیکیشن گردد، گرچه بعید است کسی حاضر باشد راحتی یک وسیله جیبی را با چیزی عوض کند.

 

ماژول پکیج سنسور (*)

سنسورها برای یک سامانه هوشمند گلخانه یعنی همه چیز، یعنی نان شب. به همین دلیل است که توصیه می شود در هر سالن کشت، لااقل دو پکیج سنسور نصب شود. این ماژول، شامل ۵ سنسور کوچک ترِ دما و رطوبت هوا، دما و رطوبت بستر و دی اکسید کربن است. تعداد پکیج سنسور، بستگی به مساحت سالن کشت دارد.

سنسورهای دی اکسید کربن و دما و رطوبت بستر، معمولا برای گلخانه هایی با کشت حساس مثل گل رز توصیه می شود. در غیر اینصورت، می توان این سه مورد را از روی پکیج برداشت.

پکیج سنسور گلخانه هوشمند، دما و رطوبت هوا، دما و رطوبت خاک، دی اکسید کربن

پکیج سنسور گلخانه هوشمند، دما و رطوبت هوا، دما و رطوبت خاک، دی اکسید کربن

در اینجا ممکن است بپرسید، برای آبیاری و تغذیه گیاهان چه راهکاری وجود دارد. حتما می دانید سنسورهای pH و EC متر به ترتیب برای اندازه گیری اسیدیته آب و هدایت آب (به نوعی املاح آب)، به کار می روند. نمونه جیبی این دو سنسور در بازار وجود دارد. بنابراین، مسئول فنی گلخانه پس از استفاده از هر یک از این دو سنسور، آنها را پاک کرده و در محفظه مخصوص می گذارد. سپس عدد قرائت شده را در اپلیکیشن یا پنل تنظیمات وارد می کند تا سامانه هوشمند متعاقبا بطور خودکار نسبت به تنظیم اسیدیته آب و مواد غذایی اقدام نماید.

 

نرم افزار کاربردی (اپلیکیشن) (**)

کنترل و مانیتور گلخانه و همچنین اعمال تنظیمات جدید و مشاهده وضعیت تجهیزات، از کاربرد های این اپلیکیشن اندروید است. سیستم ورود-خروج سرکارگران و اعلام خرابی های گلخانه، از دیگر کارکردهای این نرم افزار می باشد. خلاصه، هر کاری که گلخانه هوشمند با شما دارد، از طریق گوشی اعلام می کند. حتی وقتی که اپلیکیشن بسته است، خطاهای احتمالی گلخانه هوشمند به شما اعلام می شود. این موضوع را تحت عنوان “اعلان” یا “notification” در گوشی خود دیده اید. بسته به اینکه گلخانه شما دارای اینترنت هست یا نه، از دو بستر برای هشیار کردن کاربر خود استفاده شده: ۱- پیامک ۲- اینترنت. در اولی بمحض خروج گوشی از حالت پرواز و برای دومی بمحض روشن کردن داده/وایفای، اعلان روی صفحه ظاهر می شود.

اعلان هشدار از سمت گلخانه هوشمند

اعلان هشدار از سمت گلخانه هوشمند

 

جعبه سیاه برخط (api)

این ابزار گرچه الزامی نیست، اما برای داشتن تاریخچه از رویدادهای گلخانه و میزان باردهی محصول، بسیار مفید است. در واقع این ابزار آنلاین، کامل کننده کار ماژول اینترنت اشیا است که قبلا درباره اش صحبت شد. در اینجا یادی می کنم از ابزارهای مشابه خارجی نظیر آنچه کمپانی mathworks ساخته است. افراد تیزبین می دانند که اطلاعات کشاورزی یک کشور، آن هم گلخانه هایی با محصولات استراتژیک و مساحت یک هکتار، نباید در سرور خارج از کشور نگه داری شود. یک رفتار پدافـندی صحیح، حکم می کند هزینه بالاتر سرورهای داخل را بپردازیم ولی داده حیاتی گلخانه های خود را حفظ نماییم.

 

جعبه سیاه گلخانه هوشمند، هر دو دقیقه یکبار اطلاعات همه سالن ها و محوطه را دریافت و ذخیره می کند

سامانه هوشمد گلخانه، اطلاعات را همزمان بر روی وب هم ذخیره می کند

 

ماژول نظارت و سرپرستی گلخانه

از آنجا که در میان ماژول های سامانه هوشمند گلخانه، دستگاهی با این حد از کاربرد نداریم، بر آن شدم که غول آخر را در پایان معرفی نمایم. مشاهده کامل خطاهای گلخانه، وضعیت خروجی ها، سلامت سامانه از کارکردهای ابتدایی این دستگاه است. از آنجا که بخش تحقیق و توسعه شرکت، دائما در حال بروزرسانی نرم افزار های خود بمنظور گسترش فرهنگ کشت و کار توحیدی است، آپگرید نرم افزاری گلخانه توسط بخش پشتیبانی شرکت در شیراز، قابلیتی است که فقط از عهده این ماژول بر می آید. پنل لمسی برای کنترل، مانیتور و اعمال تنظیمات، از این ماژول نیرو می گیرد. دوربین های مداربسته یک گلخانه هوشمند نیز به این ماژول متصل می گردند.

چیزی را که علاقه دارم در انتهای این مقاله به آن اشاره کنم، از قابلیت های جذاب این ماژول است. برای اطلاع از آن، اینجا را کلیک کنید.

 

* یعنی ماژول الزامی / ** یعنی ماژول الزامی اما قابل جایگزین با ++ / ++ یعنی ماژول الزامی اما قابل جایگزین با **

 

 

 

در پایان، دوست دارم بدانید:

سامانه هوشمند گلخانه، مورد تایید معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری (دانش بنیان) است.

سامانه هوشمند گلخانه، مورد حمایت وزارت جهاد کشـاورزی (مرکز ملی توسعه مکانیـزاسیون ) است.

سامانه هوشمند گلخانه، ۱۸ ماه گارانتی تعویض و یک ماه مهلت آزمایش با امکان برگشت کل هزینه را دارد.

۰ تا ۱۲۰ گلخانه: سامانه هوشمند گلخانه، مشاوره پیش از احداث و احداث سازه، مشاوره کشت، فروش و صادرات محصول، کار ماست.

 

 

 

 

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه؛ آزموده شده

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: گلخانه ای با پوشش شیشه ای و دریچه سقفی با توری پشه

امروز می خواهم درباره راهکار کنترل تجهیزات گلخانه صحبت کنم. گلخانه شامل پارامترهای کنترلی متعددی است که همگی حساس بوده و نیاز به کنترل و پایش دائمی و دقیق دارند. به این موارد توجه کنید: آ) به دلیل حجم وسیع گلخانه، نتیجه کار تجهیزاتی مثل فن و بخاری و موتور دریچه، بسیار کند خود را نشان می دهد. ب) شاید از دید یک نیروی انسانی، سرما هنوز به حدی نرسیده باشد که بخاری را روشن کند چرا که گیاهان در سطح پایین قرار دارند. پ) ممکن است حساسیت گیاه نسبت به سرما بسیار بالا باشد. ت) مدیریت مصرف انرژی، مساله ای است که دقت زیادی می طلبد و معمولا نیروی گلخانه از پس آن بر نمی آید. ث) سرما و گرما، رطوبت و خشکی، هم در سالن و هم در محوطه بیرون باید با هم دیده شود تا تصمیم درستی برای روشن یا خاموش نمودن تجهیزات گرفته شود. یک تصمیم غلط ممکن است خسارت سنگینی به بار آورد. ج) تفاوت عملکرد دریچه سقفی با دریچه بغل چیست؟ می توانید حدس بزنید که موارد دیگر از این دست بسیار است، پس توصیه می کنم که احساس خود را مرجع حفاظت از محصولتان قرار ندهید. ولی در هر حال، برای کسانی که هنوز به اهمیت سامانه هوشمند کنترل اقلیم پی نبرده اند، راهکار کنترل تجهیزات گلخانه را فهرست وار ذکر کرده ایم. لطفا با دقت بخوانید و به کار ببندید. گیاهان، گلخانه آرام را می پسندند! شما چطور؟

 

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: گرمایش گلخانه

همانطور که سرما برای گلخانه مهلک است، گرما باعث پلاسیدگی محصول میشود. پس همانطور که روشن کردن به موقع بخاری ها مهم است، خاموش کردن آنها بسیار اهمیت دارد. زمانی که شما ایستاده اید حدودا ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتی متر با گیاهان اختلاف سطح دارید پس ممکن است قبل از گرم شدن گیاهان شما احساس گرما کنید. در سامانه هوشمند با نصب سنسور در ارتفاع گیاه، بهترین تصمیم گیری نسبت به وضعیت گرمایشی و سرمایشی گلخانه انجام میشود. از طرفی ممکن است شما اصطلاحاً سرمایی باشید یا احساس سرما کنید، اما دمای مناسب برای گیاهان تامین شده باشد. در چنین شرایطی روشن ماندن بخاری، پلاسیدگی را امکان پذیر می کند و انرژی را هدر می دهد.

پلاستیک ضخیم یا شیشه حدود ۹۶درصد تشعشع حرارتی را به دام می اندازد ولی پلی اتیلن تک لایه فقط ۵۰ تا ۷۰%. پلی اتیلن دولایه باد شده هم، ۹۰%. پلی اتیلن در هر دو مورد اخیر، باید ماده ضد UV داشته باشد وگرنه فقط یک فصل عمر می کند. وزش باد، هدررفت گرمای گلخانه را زیاد می کند. وقتی سرعت باد از ۰ به ۲۴ کیلومتر بر ساعت می رسد، گلخانه به ۲ برابر گرمایش نیاز خواهد داشت. میعان (شبنم زدن زیر سقف گلخانه) و برفک زدن، عامل مفیدی برای کاهش هدررفت گرماست ولی ورود آفتاب را هم کم می کند (راهکار: سقف تیز). گرمایش با پکیج، انتخاب خوبی است زیرا: ۱٫ رادیاتورها برای گرمایش هوا در محیط هستند. ۲٫ آبیاری گیاهان با آب گرم برای مناطق سرد بسیار مفید است. گرمایش گلخانه با آب گرم (رادیاتور) نسبت به گرمایش با باد گرم؛ گرمای توزیع شده تر، سرعت گرمایش کمتر و امکان ایجاد دماهای پایین تر برای بهار و خزان را دارد. گرمایش برقی، هزینه اولیه کم ولی هزینه برق بالا دارد. گرمایش با نفت خام، نفت سفید، دیزل و گازوئیل حتما باید با تهویه مناسب همراه شوند در غیر اینصورت منجر به آلودگی می شود. گرمایش با نفت سفید برای گلخانه های کوچک مناسب است. یک BTU مقدار گرمای لازم برای افزایش دمای یک پوند آب بمیزان یک فارنهایت است. (برابر با  ۲۵۲ کالری و ۱۰۵۵ ژول). U-value ضریب هدررفت انرژی از یک پوشش است. بنابراین برای محاسبه میزان گرمایش لازم، باید به این صورت عمل کنید:

گرمایش لازم در ساعت = مساحت پوشش x تفاوت دمای درون و بیرون گلخانه x ضریب U-value

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: جدولی که نشان دهنده ضریب هدررفت انرژی از پوشش های گلخانه است

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: گرمایش خورشیدی

در گلخانه های خورشیدی اگر جهت گیری مناسب باشد انرژی لازم برای ۲ شب گرمایش گلخانه از طریق یک روز آفتابی به دست می آید. انرژی خورشید در موادی که در طول روز تحت نور خورشید قرار دارند ذخیره میشود و در شب پس داده می شود این مواد عبارتند از آب، بتن و سنگ. همچنین ظرفیت نگهداری گرما در هریک در جدول آمده است .

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: جدولی که نشان دهنده میزان ذخیره انرژی در مواد مختلف در گلخانه است.

جهت گیری مناسب گلخانه های خورشیدی بین ۲۰ درجه راست یا چپ جنوب واقعی است بطوری که تاج گلخانه جهت شرقی غربی داشته باشد. شیب سقف گلخانه نیز برای دریافت بیشترین انرژی تابشی در زمستان باید به اندازه عرض جغرافیایی به اضافه ۱۵ درجه ساخته شوند. در پاییز و بهار، اضافه کردن ۱۵ درجه لازم نیست. غیر از وجه جنوبی تمام وجه های گلخانه باید عایق شود. وجه جنوبی نیز در شب ها برای عدم هدر رفت انرژی عایق می شود. برای روزهای ابری باید یک گرمایش جایگزین درنظرگرفت. 

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: شیدینگ یا سایبان

دو روش وجود دارد:  ۱٫ رنگ لاتکس رقیق شده   ۲٫ پوشش بافته شده .

در زیر، میزان نیاز گیاهان مختلف به سایبان آمده است:

میزان سایه پیشنهادی                       نوع گیاه

۲۵ تا ۳۵ %                                   شمعدانی، داوودی، میمون

۴۵ تا ۵۰ %                                   گیاهان بستر ساز، سوسن، حسن یوسف

۵۰ تا ۵۵ %                                   آزالیا، بگونیا، بنفشه آفریقایی، بنت قنسول

۵۵ تا ۶۰ %                                   ارکیده، پاکساندرا، پیچک، خانواده آناناس، فیکوس

۶۰ تا ۶۵ %                                   گل صد تومانی، دیفن باخیا

۷۰ تا ۷۵ %                                   سرخس، گل شیپوری، درخت اژدها

۷۵ تا ۸۰ %                                   نخل

 

 

[blockquote animation=”” animation_delay=”{animation_delay}” animation_iteration=”{animation_iteration}”]اگر به سامانه های هوشمندِ کنترل اقلیم گلخانه علاقه مند شده اید ولی نمی دانید از کجا شروع کنید، این مقاله را بخوانید تا با معیارهای اساسی این سامانه ها آشنا شوید[/blockquote]

 

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: خنک کردن و تهویه

فن تخلیه

تهویه به دو دلیل لازم است اول، بیرون کردن گرمای اضافی. دوم، کنترل رطوبت نسبی و دی اکسید کربن از لابه‌لای گیاهان. فن ها و دریچه های خروجی هوا باید طوری ساخته شوند که در جهت باد غالب منطقه باشند. به این ترتیب بازدهی تهویه و مصرف انرژی ۱۰% بهینه می شود. خنک کردن گلخانه های با طول بیش از ۴۵ متر با مشکل مواجه است زیرا هوا در طول مسیر گرم میشود به این ترتیب راندمان خنک کردن بسیار کاهش پیدا می‌کند. سازنده فن باید ظرفیت هوادهی فن را بر اساس فشارهای استاتیکی مختلف بیان نماید . برای مثال اگر توری ضد حشره یا پد خنک کننده استفاده شود باید ظرفیت هوادهی بر اساس یک چهارم اینچ آب یا ۶۲ پاسکال بیان شود. همچنین منافذ مقابل فن که هوا از آنجا وارد می‌شود باید اقلا ۱٫۲۵ برابر سطح مقطع فن باشد.

Fan-140: 130cm Dia. >>  r =130/2 = 0.65m    >>   ۱٫۲۵ × π × ۰٫۶۵^۲ = ۱٫۷ m2

برای بازدهی بهینه، دریچه سقفی باید ۱۵ تا ۲۰ درصد از مساحت کف باشد. در اغلب سیستم های تهویه گلخانه ای گرما از بالا خارج می شود و هوای سردِ بیرون از جایی نزدیک به زمین وارد می‌شود، اما در مناطق بسیار سرد این جواب نمی دهد زیرا هوای سردِ بیرون می تواند باعث یخ زدن گیاهان شود. به این دلیل باید ورودی هوا بسیار بالاتر از سطح گیاهان انتخاب شود.

فن سیرکوله

گیاهان مدام تعرق می‌کنند که باعث می شود رطوبت نزدیکِ برگ بالا رود. حال اگر شب شده و دما کم شود این رطوبت تبدیل به شبنم روی برگ ها می شود که باعث بیماری‌های متعدد گیاهی می گردد. فن سیرکوله برای مخلوط کردن هوای مرطوب کنار گیاه با هوای خشک بقیه جاها نیاز است. در طول زمستان البته شاید نیاز به ورود هوای جدید نباشد زیرا هوای بیرون سرد است. تحقیقات نشان می‌دهد سیرکولاسیون بین ۱٫۱ تا ۲٫۸ متر مکعب بر دقیقه بسیار مناسب است سیرکولاسیون بیش از ۲٫۴ متر مکعب بر دقیقه باعث ضرر به گیاه میشود. فن های سیرکوله با هوادهی افقی، HAF، باید ۲ تا ۲٫۵ متر بالای کف گلخانه و در یک چهارم اول طول گلخانه نصب شوند و برای هر ۱۵ متر طول گلخانه یک فن سیرکوله اضافه شود و چون در ارتفاع پایین نصب می شوند، باید برای حفاظت کارگران دور فن سیرکوله حفاظ لحاظ شود. هوادهی فن سیرکوله باید یک چهارم حجم کل گلخانه باشد. وقتی فن خنک کننده روشن است فن سیرکوله باید خاموش باشد.

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: کنترل رطوبت نسبی

رعایت تاریخ مناسب برای کاشت گیاه، فاصله مناسب گیاهان و آبیاری صبحگاهی به طوری که تا قبل از خنکی شبانه، برگ گیاهان خشک شود، رفتار تجربی خوبی است.

راهکار کنترل تجهیزات گلخانه: سامانه کنترل هوشمند اقلیم

 

 

 

دوست دارم بدانید:

سامانه هوشمند گلخانه، مورد تایید معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری (دانش بنیان) است.

سامانه هوشمند گلخانه، مورد حمایت وزارت جهاد کشـاورزی (مرکز ملی توسعه مکانیـزاسیون ) است.

سامانه هوشمند گلخانه، ۱۸ ماه گارانتی تعویض و یک ماه مهلت آزمایش با امکان برگشت کل هزینه را دارد.

۰ تا ۱۲۰ گلخانه: سامانه هوشمند گلخانه، مشاوره پیش از احداث و احداث سازه، مشاوره کشت، فروش و صادرات محصول، کار ماست.

[call_to_action animation=”flash” animation_delay=”0″ animation_iteration=”10″ style=”1″ title=”معرف ما به دوستان خود باشید و در بازار گسترده گلخانه ها با ما شریک شوید” subtitle=”تماس بگیرید” icon=”fa-phone-square” button_text=”” url=”https://unity-tech.ir/contact_us/” target=”_blank” first_page=”no” last_page=”no”]

منابع:

Management of the Greenhouse Environment

Concepts Involved in the Optimization of the Greenhouse Environment for Crop Production

Components of the Greenhouse System for Environmental Control

Controlling the Greenhouse Enviornment