معیارهای انتخاب سیستم کنترل دما و رطوبت گلخانه

زمان مطالعه: 10 دقیقه

پس از احداث سازه و شروع به کشت و کار در گلخانه، مهم ترین کاری که باید بکنید، کنترلِ دما و رطوبت گلخانه است. برای مثال باید سالن خیار را در روز، حوالی ۲۳ درجه سانتیگراد نگه دارید و فلفل دلمه ای را حوالی ۲۱ درجه. اینکه در هر فصلی و در هر آب و هوایی، بتوانید این دما و رطوبت را برای کشت خود ثابت نگه دارید، فلسفه اصلی احداث گلخانه است.

یک گلخانه پیشرفته با دریچه سقفی مجهز به توری پشه؛ معیارهای انتخاب سیستم کنترل دما و رطوبت گلخانه

اما چگونه؟ برای کنترل دقیق دما و رطوبت، چه باید کرد؟ معیارهای انتخاب سیستم کنترل دما و رطوبت گلخانه چیست؟ راه اول اینست که سرکارگر خود را متعهد کنید که مرتب دماسنج و رطوبت سنج را نگاه کند و اقدامات کنترلی لازم را انجام دهد. برای مثال اگر دما از حد بهینه پایین تر آمده است، بخاری ها را روشن کند یا دریچه ها را ببندد.

راه دوم بظاهر هزینه بر است ولی در واقع ارزان تر. اگر از گلخانه دارهای قدیمی تر بپرسید، حتما خواهند گفت که چقدر از راه اول دردسر کشیدند تا اینکه یک نفر پیدا شد و گفت: “میخواید کاری کنم که اتوماتیک بشه؟” بله. راه دوم در واقع سیستم های اتوماسیون هست که یک نمونه کاربردی، تماماً ایرانی و پایدار آن را خدمت گزاران شما در این شرکت ساخته اند: سامانه هوشمند کنترل اقلیم گلخانه. اگر تا اینجای مقاله چیز جدیدی برای شما نداشت، از اینجا به بعد را از دست ندهید.

معیارهای انتخاب سیستم کنترل دما و رطوبت گلخانه


قیمت

هرچند سیستم ما از کم-قیمت ترین های بازار می باشد، اما بدون شعار زدگی باید بگویم لطفا قیمت را به عنوان آخرین پارامتر نگاه کنید. برای تهیه یک سیستم اتوماسیون یا هوشمند کامل، هزینه شما معادل جزئیات اولیه مثل بذر یا نهال خواهد بود، پس دست و دل باز باشید. ضمنا بعضی شرکت ها هستند که با وزارت جهاد کشاورزی توافق نامه دارند و امکان کار بصورت اقساطی را دارند، به جهاد کشاورزی شهرتان سری بزنید…

اگر برای خرید سیستم کنترل دما و رطوبت گلخانه، مشکل بودجه دارید، سری به مرکز توسعه مکانیزاسیون بزنید

اگر مشکل بودجه دارید، سری به مرکز توسعه مکانیزاسیون بزنید


در اینجا اندازه گلخانه شما خیلی مهم است. یک گلخانه ۱۰۰ متری شاید حدود سه میلیون تومان و یک گلخانه ۲۰۰۰ متری از ۷ تا ۳۰ میلیون تومان و یک گلخانه ۵۰۰۰ متری تا ۱ هکتاری، از ۱۵ تا ۸۰ میلیون تومان در می آید. آنچه که در ادامه می آید، دلیل تفاوت قیمت هاست.

تعهد مجری در قبال شما

مهم ترین عامل برای انتخاب، قطعاً و یقیناً همین است. داشتن تاییدیه ها، داشتن سابقه کاری، گارانتی و خدمات پس از فروش، سازمان پابرجا با نفرات زیاد و … همه یک طرف. اما از طرف دیگر ببینید دل شما چه می گوید. احساس الهی خود را دست کم نگیرید. ببینید از برخورد با نصاب یا بازاریاب یا مسئول فروش شرکت، چه احساسی پیدا کرده اید. همان حس را دنبال کنید تا به نتیجه منطقی و مطلوب برسید. یادتان باشد! کالایی را که دارید می خرید، سامانه کنترل دما و رطوبت گلخانه، بعداً خیلی خیلی سخت می توانید عوض کنید.

داشتن تاریخچه

این امکان در معمول سامانه های ارزان قیمت وجود ندارد. با داشتن تاریخچه، می توانید به وضعیت هفته گذشته یا ماه پیش و یا حتی پارسال نگاه کنید و باردهی را در دو فصل کشت مقایسه نمایید. معمولا تاریخچه ها در مموری کارت، نگهداری می شوند. هرچند در بعضی نمونه های اتوماسیون، نظیر سامانه هوشمند این شرکت، تاریخچه بصورت آنلاین هم نگهداری می گردد. در اینجا، دو مفهوم فناورانه کلاود (فضای ابری) و اینترنت اشیا دست به دست هم داده اند تا اطلاعات حیاتی گلخانه در یک سِروِر داخلی امن ذخیره شود. به این ترتیب هرجا که باشید به تمام اطلاعات گذشته گلخانه دسترسی دارید.

سنسورها و قطعات تابلویی

سنسورها دارای پکیج صنعتی و ضد آب باشد و ترجیحا در نقطه ای ثابت شود. هرچند بخاطر تغییر دائم برندها از آوردن نام معذورم، اما قطعات تابلو از بهترین جنس های بازار انتخاب شده باشد. کابل کشی ها محکم و فرم دهی شکیلی داشته باشد. عمر سیستم و دفعات درخواست شما برای تعمیرات را این عوامل معین می کند. دوباره یادآوری می کنم: هزینه اتوماسیون، یک بار است و به اندازه جزئی ترین خرج کرد های یک گلخانه. ضمنا سعی کنید نقشه کابل کشی و گروه برقکار، زیر نظر مجری اتوماسیون تامین شود تا از دوباره کاری ها اجتناب گردد.

تابلو قدرت گلخانه هوشمند در یاسوج

از قطعات تابلویی خوب استفاده کنید تا تعمیرات سیستم کنترل دما و رطوبت گلخانه، حداقل گردد


ارتباط از راه دور

یکی از پارامترهای کلیدی در گلخانه داری، امکان ارتباط از راه دور است. اینکه بتوانید از راه دور گزارش بگیرید، فرمان روشن/خاموش بدهید و یا تنظیمات را تغییر بدهید، از ملزومات یک سامانه هوشمند است. در واقع، دلیل ورود عنوان “هوشمند” بجای “اتوماتیک یا خودکار” به صنعت و بازار، همین امکان ارتباط با گوشی های هوشمند است. در این راستا، وجود و امکانات اپلیکیشن ها هم باید مورد توجه قرار بگیرد. لازم بذکر است که ارتباط از راه دور معمولا از دو راه صورت می گیرد: ۱- پیامک و تماس  ۲- اینترنت. راه اول هرچند کندتر، گران تر و کم امکانات تر است، اما در مناطق کشاورزی، در دسترس تر می باشد. سامانه هوشمند این شرکت، از راه دوم استفاده می کند و با بهره گیری از چند ایده همزمان، توانسته مشکل ضعف اینترنت را در این مناطق تا حد زیادی برطرف کند.

مشاهده خطاها

اینجا هستید: ” معیارهای انتخاب سیستم کنترل دما و رطوبت گلخانه “

گلخانه ای را در نظر بگیرید با سنسورهای متعدد، فن ها و بخاری های بزرگ، دریچه های طویل و از همه مهم تر، چندین هزار بوته گیاه. هر لحظه و در هر نقطه ای ممکن است خطایی رخ داده و گیاه را تحت تاثیر خود قرار دهد و نتیجتاً شوکی به بازار مصرف وارد کند. سامانه ی اعلام خطاها، امکانی است که اگر کنترل دما و رطوبت گلخانه با مشکلی مواجه شد، از راه سمعی یا بصری، هشدار لازم را به گلخانه دار می دهد. هشدارهایی شبیه این: “سنسور۱ کار نمی کند”، “برق قطع شده است”، “خطای اتصال به اینترنت” و … می تواند پیشاپیش از بروز حادثه جلوگیری کند.

پردازنده

مادامی که سیستم مورد نظر، کارآیی خود را ثابت کرده باشد، اهمیتی ندارد که چه پردازنده ای استفاده شده است. گیاه و گلخانه از نظر سرعت پردازش، نیاز زیادی ندارند چون ذاتا پدیده های کندی هستند. همچنین در محیط گلخانه، اگر موارد ایمنی برق رعایت شده باشد، نویز اهمیت زیادی ندارد. احتمالا می پرسید اگر نوع پردازنده اهمیتی ندارد، پس چرا این مورد را گفتی؟ در واقع، بازار با تبلیغاتش به شما جهت می دهد که مثلا پردازنده A بد و پردازنده B خوب است. این را بدانید که کنترل دما و رطوبت گلخانه بوسیله همه انواع پردازنده ها بخوبی انجام می شود.

مادامی که سیستم کنترل دما و رطوبت گلخانه خوب کار کند، میکروکنترلر بمراتب بهتر از پی ال سی است

هردو خوبند با فناوری بالا


تناسب با سطح زیر کشت

باتوجه به اینکه معمولا در گلخانه ها، کشت یکدست است و فضا از جهت سایه و آفتاب یکسان، هر سنسور می تواند تا شعاع زیادی اطراف خود را پوشش دهد. اما به هرحال نباید از اثر گرادیان دمایی فن و پد و بخاری غافل شد. همیشه در گلخانه بازاء هر ۱۰ متر که از پد سلولزی دور و به فن نزدیک می شویم، هوا ۱ درجه گرم تر می گردد. پس یک سنسور تنها کفایت نمی کند مگر اینکه سازنده، این گرادیان دما را در نظر گرفته باشد.

قابلیت ارتقا

اگر سیستم اتوماسیون مورد نظرتان، ماژولار باشد، این امکان را ایجاد می کند که بعدا هم بشود بدون تغییرات بنیادین، سیستم را ارتقا داد. سیستم کنترل دما و رطوبت گلخانه ی ماژولار یعنی چیزی شبیه به لِگو (lego) که می شود قطعاتی را در کنار هم قرار داد و چیزی را ساخت. سپس با کم و زیاد کردن بعضی قطعات، چیز جدیدی ساخت. اما مثلا پازل، اینگونه نیست. فقط می شود یک چیز ساخت و برای چیز جدید، باید پازل دیگری خرید.

الگوریتم

مهم ترین موضوع برای انتخاب یک سیستم اتوماسیون، الگوریتم کنترل دما و رطوبت گلخانه است که نه شما و نه من نمی توانیم تشخیص دهیم، چرا که در قعر برنامه هایی است که مهندسان شرکت نوشته اند. بنابراین در کنار همه موارد برمی گردم به مورد۲ یعنی تعهد مجری در قبال خریدار.

موارد دیگری هم در ذهنم هست که برای اجتناب از طولانی شدن مقاله نمی نویسم. برای اطلاع بیشتر و مقایسه محصولات، حتما تماس بگیرید. با روی باز مشاوره خواهیم داد.

مقاله ” معیارهای انتخاب سیستم کنترل دما و رطوبت گلخانه ” را خواندید. لطفا در پایین همین صفحه، ما را از نظر خود آگاه کنید.

دوست دارم بدانید

سامانه هوشمند گلخانه این شرکت، دارای تاییدیه از معاونت علمی، فناوری ریاست جمهوری (دانش بنیان) است
سامانه هوشمند گلخانه ما، مورد حمایت وزارت جهاد کشـاورزی (مرکز ملی توسعه مکانیـزاسیون) است
سامانه هوشمند گلخانه، ۳۶ ماه گارانتی تعویض و یک ماه مهلت آزمایش با امکان برگشت کل هزینه را دارد
۰ تا ۱۲۰ گلخانه: سامانه هوشمند گلخانه، مشاوره پیش از احداث و احداث سازه، مشاوره کشت، فروش و صادرات محصول، کار ماست

۰ پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *